Кокцидіоз - це широко поширене кишкове захворювання домашньої птиці, спричинене найпростішими паразитами. Найпростіші паразити кокцидії - відомі складним циклом розвитку, який частково проходить у зовнішньому середовищі та організмі птиці. Для кожного виду птахів характерні свої збудники цього захворювання. Наприклад, у курей їх 11, у індиків - 7.

Хвороба широко поширена, як на великих фермерських, так і індивідуальних господарствах. Головною причиною кокцидіозу є недотримання санітарних норм утримання пернатих. Зараження птахів, в основному, відбувається через заражений корм або воду, а також від хворої тварини до здорової. Навіть птах, який перехворів, протягом 3-30 днів, залежно від конкретного виду паразита, виділяє ооцисти з калом. Найбільш схильний до захворювання молодняк. Серед несучок і дорослих птахів захворювання поширене не так сильно. Дорослі тварини, в деяких випадках, навіть після зараження кокцидіями не хворіють, завдяки несприйнятливості до мікроорганізмів.

Ознаки захворювання

На ранніх стадіях захворювання виділити хвору тварину нелегко, але через кілька днів ознаки кокцидіозу стають очевидними:

 • птах здебільшого не рухливий, стоїть, втягнувши голову і закривши очі, пір'я скуйовджене;
 • апетит дуже слабкий або практично відсутній;
 • послід рідкий зі слизом, іноді з вкрапленнями крові;
 • птах перебуває в пригніченому неактивному стані;
 • стрімко знижується маса тіла, у молодих особин сповільнюється, а пізніше, практично зупиняється ріст і розвиток;
 • раніше червоні гребінець і сережки стають майже білими, зі злегка рожевим відтінком;
 • у запущеній стадії кокцидіозу у зараженого птаха погіршується координація рухів, аж до парезу кінцівок.

Після забою птаха, хворого на кокцидіоз, констатують синюватий відтінок тушки, роздутий і запалений кишечник, відростки якого наповнені пінистою масою темного кольору, роздутий зоб.

Лікування та профілактика кокцидіозу

Кокцидії досить не сприйнятливі до спеціальних дезінфекційних засобів, несприятливих погодних умов і багатьох препаратів. При виникненні кокцидіозу необхідне обов'язкове відділення заражених тварин від здорових. Високоефективним є лікування препаратом робенкокс. Він порушує енергообмін клітин паразитів і негативно впливає на процес ділення ядра, що, своєю чергою, призводить до загибелі кокцидій. Робенкокс підмішують у корм тварин не тільки з метою лікування, а й профілактики. Він сумісний із вітамінами та іншими кормовими добавками. Під час лікування зараженого птаха варто збільшити кількість вітамінів А і В1 у раціоні тварин.


Одужання птахів проходить досить складно, хоча, хвороба і виліковна, тому краще попередити захворювання. До профілактичних заходів відносять:

 • роздільне утримання молодих і зрілих, хворих і здорових птахів;
 • застосування кокцидіостатичних препаратів у профілактичних цілях, особливо в перші місяці життя;
 • підтримання чистоти в приміщеннях і дворах для вигулу птахів;
 • збалансоване харчування;
 • просушування пташників і пропалювання інвентарю.