За призначенням свиноматок поділяють на основних та перевіряються. Основні – це найкращі свиноматки, призначені для отримання молодняку. Їх відбирають із найбільш продуктивних тварин, перевірених за результатами першого опоросу.
Перевірені призначені для заміни основних маток стада. Перевіреною вважається свиноматка від часу встановлення першої поросності до відлучення поросят першого опоросу. Кращих за відтворювальними якостями свиноматок, що перевіряються, переводять в основні замість вибракованих основних, гірших вибраковують.
Після опоросу свиноматок, що перевіряються, проводиться оцінка їх племінних якостей по плодючості, великоплідності та молочності. Звертається увага також на вирівняність приплоду при народженні та відлученні, на материнські якості матки.
У племзаводах в основне стадо перекладаються матки, що перевіряються, що дали в першому опоросі не менше 10-11 поросят, при молочності 60 кг і вище. Матки, що не задовольняють цим вимогам, передаються для відтворення в репродукторні або промислові господарства.
До прогресивних прийомів, що сприяють отриманню великої кількості поросят у весняні місяці, також відноситься широко застосовується сучасна система перевірених (разових) свиноматок. Сутність цієї системи полягає в тому, що спеціально вирощених молодих свинок після досягнення живої ваги 90-100 кг пускають у случку та отримують від них один опорос. Потім після відлучення поросят найкращих молодих свиноматок залишають у стаді свиноферми, а менш цінних відгодовують і здають на м'ясо.
Однак для разових опоросів підходять не всі свинки, а лише добре розвинені, що походять від високопродуктивних маток.
Вміле використання основних та молодих перевірених (разових) свиноматок – основа для отримання великої кількості свинини та зниження її собівартості.