Розрізняють два методи запліднення свиней:

  • Природне запліднення свиней
  • Штучне запліднення свиней

 

 

Природний випадок


(осіменіння) у свиней може бути, як ручний, так і вільний (груповий).

  • Ручна случка свиней є одно- або дворазовим (случка з одним і тим же кнуром два рази з проміжками в пару годин) покриття свині в період одного полювання. При ручному методі самку підсаджують до певного кнура один або кілька разів.
  • вільна злучка є покриття кнуром відразу кількох свиней. При вільній злучці кнур швидко втомлюється, сперма може виявитися занадто рідкою, що негативно позначиться на кількості новонароджених поросят у іншої свиноматки. Також, при груповій злучці підвищується ембріональна смертність, облік запліднених свиней не може.

Важливим фактором при природній злучці є відповідність свині та кнура за розмірами. Якщо розмір кнура дуже великий, свиня може бути травмована. При заплідненні природним шляхом потрібно привозити самку до самця, а не навпаки. Кнур, потрапляючи у незнайомі умови, починає оглядати місцевість, його інтерес та статева активність знижується.

Штучне запліднення свиней

Штучне запліднення свиней - процес запліднення свиней, при якому в статеві шляхи свині за допомогою спеціальних інструментів вводиться певна кількість сперми. Штучне осіменіння свиней є досить ефективним методом запліднення. Штучне осіменіння свиней найчастіше використовують у свинарських комплексах з великою концентрацією поголів'я.

 

 

Штучне запліднення свиней поділяється на два способи:

  • фракційне запліднення
  • нефракційне запліднення

Фракційне запліднення є введенням розведеної сперми, а потім глюкозо-сольовий розчин.
Нефракційне запліднення є введенням розведеної сперми за один прийом.
При штучному способі запліднення свині ретельно фіксуються. Після процесу запліднення свиню необхідно витримати до кінця полювання в персональному верстаті.

Переваги штучного запліднення:

 

  • кількість сперми для запліднення однієї свині значно зменшується
  • отримання бажаних ознак чи змін з допомогою підбору батьківських пар.

Ефективність штучного осіменіння свиней проявитися лише за повноцінному харчуванні свиней, при правильному утриманні та експлуатації.