Укуси призводять до розриву тканин, пошкодження судин. Невеликі ранки від укусів залишаються непоміченими. Рани небезпечні тим, що при поганій обробці шкірний дефект закривається скоринкою (часто скоринка є сумішшю злиплої вовни і сукровиці). А під шкірою накопичується ексудат, який за деякий час буде гнійним. Через 3-5 днів після покусів собака стає млявою, може піднятися температура, місце укусу хворобливе та гаряче.
Рани з рясною кровотечею, в ділянці черевної та грудної порожнини вимагають термінового звернення до ветлікаря. Буває, що пошкодження шкіри в ділянці грудей незначне, а під шкірою, в результаті укусу розірвані м'язи і є вхід до плевральної порожнини. Такі рани є небезпечними для життя. Допомога має бути надана якнайшвидше.
При великій площі ушкодження потрібна протишокова терапія – краплинне введення розчинів та введення серцевих препаратів.
Котячі рани, укуси та подряпини, найчастіше локалізуються в ділянці голови. Непомітні, на перший погляд, подряпини області щік при невчасній обробці можуть призвести до серйозного ускладнення - підшкірної флегмони. А не оброблені рани області вух приводять до отитів, за рахунок того, що рани, що відокремлюється, стікає в слуховий прохід.
До візиту до лікаря акуратно вистрижіть навколо рани шерсть, промийте рану з перекисом водню або хлоргексидином, накладіть серветку на рану і прибинтуйте. При сильній кровотечі на кінцівки накладіть джгут вище за рану або просто міцно притисніть рану через серветку (або чисту носову хустку) пальцями.
Перед тим, як вирішити, як краще обробити рану, лікар зголює шерсть навколо, ретельно промиває рану і підшкірні кишені антисептичними розчинами. Свіжі рани (до 8 годин) можна ушити (за умови відсутності великих підшкірних кишень). У разі правильної та гарної обробки та за умови гарного догляду, свіжі рани гояться на 7-10 день. Якщо ви звернулися через добу і пізніше після покусу, то після стандартної обробки, можливо, буде потрібно висічення мертвих тканин, встановлення дренажів (марлевих або трубчастих). Дренажі ви можете міняти та промивати самі в домашніх умовах. Обов'язково призначається курс антибіотиків і, якщо цього вимагає загальний стан собаки і вітамінів. Рани з ускладненнями, не вчасно оброблені гояться довше, процес загоєння може розтягнутися на 2-4 тижні.
Щоб собака не зірвала пов'язку і не зализувала рану, використовуйте захисний комір. Цього особливо важливо, якщо на рану накладені шви.
Попередити краще, ніж лікувати. Якщо ваш пес не дружить із сусідським собакою, намагайтеся уникати зустрічей з «ворогом». Перед тим, як відпустити собаку з повідця, гарненько огляньтеся. Чи не поблизу собак. Напад може бути раптовим. Особливо якщо ви через незнання зайшли на територію бродячої зграї. Пам'ятайте, що особливо небезпечне вірусне захворювання на сказ передається через укус і ослюнення пошкодженої шкіри! Тому обов'язково вакцинуйте вашого вихованця щороку.