При різних травмах, ушкодженнях та ураженнях у дрібних свійських тварин можуть розвиватися колапс та шок.
Колапс - тимчасова, раптово виникла слабкість серцевої діяльності та зниження судинного тонусу, що супроводжуються різким зниженням артеріального тиску, загальною слабкістю, розслабленням мускулатури та пригніченням тварини з ознаками ціанозу слизових оболонок, кон'юнктиви та охолодження кінцівок. Причини – травми з рясною кровотечею та сильним больовим роздратуванням, іноді переляк, м'язова перевтома або гостра інтоксикація організму продуктами тканинного розпаду.
При лікуванні насамперед усувають причини колапсу, проводять курс фізіотерапії, що забезпечує зігрівання тіла тварини, нормалізують лікарськими засобами функцію серцево-судинної системи. За наявності кровотеч вживають заходів до їх зупинки, для покращення серцевої діяльності вводять внутрішньовенно хлорид кальцію, фізіологічний розчин з глюкозою та аскорбіновою кислотою. Дуже ефективними є також переливання крові або вливання кровозамінних рідин (поліглюкін, гідролізат казеїну та ін.). При інтоксикаціях внутрішньовенно вводять 40% розчин гексаметилентетраміну (уротропін) і кофеїн. Для поліпшення серцевої діяльності та периферичного кровообігу, стимуляції ЦНС використовують кофеїн, камфорну олію та камфорну сироватку.
Шок – тяжкий загальний розлад організму. Стан тварини характеризується короткочасним різким збудженням, та був глибоким пригніченням нервової системи та всіх життєвих функций. Залежно від причин розрізняють травматичний, операційний, гемотрансфузійний та анафілактичний шок.
Найбільш поширеним є травматичний. За часом прояви розрізняють первинний та вторинний. Первинний нерідко протікає двофазно: перша фаза називається еректильною, або збудливою, друга - торпідною, або гальмівною. В еректильній фазі усувають причину шоку, покращують серцеву діяльність введенням кофеїну та захищають нервову систему від переподразнення шляхом охоронної терапії з метою запобігання переходу в торпідну фазу. При цьому використовують новокаїнові блокади, внутрішньовенно вводять протишокову рідину або бромід натрію. Після виконання зазначених процедур застосовують фізіотерапевтичні методи зігрівання тварини (грілки, тепле укутування та ін.).
У торпідній фазі необхідно зняти переподразнення нервової системи тварини за допомогою новокаїнових блокад та внутрішньовенних ін'єкцій 0,25%-ного розчину новокаїну по 1 мл/кг маси тварини. Для відновлення гемодинаміки слід внутрішньовенно ввести кровозамінні рідини.