Штучне запліднення при цьому способі дозволяє бачити шийку матки.

Використовують спеціальний інструмент: дзеркало вагінальне і шприц-катетер. Можна працювати інструментами для запліднення корів і телиць спермою в облицьованих гранулах. У стерильний шприц-катетер набирають заздалегідь розморожену сперму. За допомогою поршня видаляють бульбашки повітря та одночасно видавлюють краплю для перевірки її рухливості та густоти під мікроскопом. Підготовлений шприц тримають у положенні катетером нагору.


Стерилізацію вагінального дзеркала проводять за допомогою кип'ятіння, в сушильній шафі або над полум'ям спиртового тампона. Перед використанням дзеркало необхідно підігріти чи охолодити до температури 38-40 градусів. Перед використанням для запліднення вагінальне дзеркало зрошують теплим розчином 1% натрію хлористого або 2-3% двовуглекислої соди. Взявши із собою підготовлені інструменти підходять до тварини, розкривають її статеві губи та вводять дзеркало у піхву самки. Дзеркало встановлюють ручками вниз і повільно розкривають. Легкими рухами дзеркала знаходять шийку матки і вводять канал матки шприц-катетер на глибину 4-6 см. Прикривають дзеркало і вводять плавно сперму натиском на поршень шприца. Після введення виймають шприц-катетер. Повернувши дзеркало в положення ручками убік, його обережно витягають. При заплідненні телиць використовують дзеркало меншого розміру.


Після кожного запліднення поверхню катетера дезінфікують спиртом. Вагінальне дзеркало дезінфікують теплим 2-3%-ним розчином двовуглекислої соди і обполіскують кип'яченою водою.
Слід уникати виникнення стресових ситуацій при переміщенні тварин на пункт ІВ, при їх фіксації на верстаті. Тварина перед заплідненням має постояти в верстаті і заспокоїться.
Після запліднення корова повинна постояти у верстаті, а потім на манежі пункту.


Візоцервікальний спосіб найпростіший. Його недоліками є можливість травм слизової оболонки піхви дзеркалом і попадання сперми у піхву.