При ректоцервікальному способі запліднення корові або телиці вводять сперму за допомогою стерильних одноразових інструментів в шийку матки, фіксуючи її рукою через пряму кишку.
Залежно від видів спермопродукції, що використовується, застосовують різний інструмент. Однак технологія самого запліднення практично не змінюється.

Після фіксації тварини потрібно очистити пряму кишку від фекалій. Потім обмити зовнішні статеві органи теплою водою та обробити теплим розчином фурациліну та витерти. Одягти стерильну рукавичку і ввести руку в пряму кишку. За допомогою натискання рукою через пряму кишку на верхній присінок піхви відкрити статеві губи. Іншою рукою вводять піпетку, намагаючись не торкатися кінцем інструменту статевих губ. Спочатку її просувають на 10-15 см знизу вгору і вперед під кутом 20-30 °, потім переводять інструмент горизонтальне положення і направляють до шийки матки. Одночасно через пряму кишку фіксують шийку матки та просувають її дещо вперед. Шийку матки фіксують між вказівним та середнім пальцями, а великим пальцем намацують отвір каналу шийки та вводять у канал піпетку. Коли піпетка введена в отвір каналу, шийку матки захоплюють всією долонею і піднімають над дном таза і обережними обертальними рухами вводять піпетку в шийку матки на 6-10 см і поступово натискаючи на поршень, вводять сперму, відсуваючи на кілька мілі.


Після цього неспішно витягують із піхви інструмент і проводять легкий масаж шийки матки. Потім витягають руку із прямої кишки.
Відпрацьовані одноразові інструменти утилізують.
Техніки штучного запліднення, які вміють ректально визначати зрілість фолікула, запліднюють корів і телиць наприкінці полювання одноразово.
Ректоцервікальний спосіб дозволяє отримати високий відсоток запліднюваності до 75%. При цьому способі значно знижується можливість інфікування тварин, оскільки використовується переважно одноразовий інструмент.