Правильний підбір батьків для отримання ремонтного молодняку, уникнення захворювань та відбір під час інтенсивного вирощування запорука отримання високопродуктивних молочних корів.

При відборі тварин слід виконувати такі правила.

1. Виключають різностатеві двійні, а при вирощуванні тварин із хронічними захворюваннями.

2. Щомісяця необхідно контролювати зростання та розвиток ремонтних телиць та бичків шляхом обміру та зважувань. Тварини мають як мінімум відповідати стандарту породи. Відстали у розвитку тварин вибраковують.

3. У 12-місячному віці телиць обстежують виявлення аномалій розвитку органів відтворення. Тварин із патологіями вибраковують.

Вимоги до приміщень

Потрібно стежити за параметрами мікроклімату приміщень. Оптимальна температура - 5-12 градусів, відносна вологість - 50-85%, швидкість руху повітря - 0,2-0,3 м/с, гранично допустима концентрація вуглекислого газу - 0,15-0,25%, аміаку - 15-20 мг/м3, сірководню – 10 мг/м3, мікробне забруднення – 40-70 тис/м3, питома кубатура приміщення – 20-25 м3 у розрахунку на одну тварину.

Вимоги до технологічних елементів приміщень

При безприв'язному методі вирощування ремонтних телиць утримують групи в секціях приміщень. Параметри утримання залежно від віку тварин такі:

  • До 4-х місяців до 10 голів з розрахунку 1,2-1,5 м2 площі групового верстата на одну тварину;
  • З 4 до 6-місячного віку до 20 голів тварин і по 1,5-2,0 м2 на теляти в залежності від живої маси та напряму ферми (товарне або племінне).
  • починаючи з 6-місячного віку, розмір групи можна збільшити до 50-100 голів, площа на голову повинна бути збільшена не менше 2,0-3,0 м2 на голову в залежності від живої маси та напряму ферми (товарне або племінне).
  • Влітку молодняк утримують на вигульних майданчиках із розрахунку від 2,0 до 3,5 м2 на одну тварину. Але при цьому обов'язково повинні бути побудовані навіси зі стінами з 3-х сторін для їхнього захисту від спеки та негоди. Застосовують різні способи утримання молочних телят у різних варіантах, які залежать від місця годівлі (всередині приміщення або на вигульно-кормовому майданчику), організації їх відпочинку (на глибокій підстилці або боксах) та системи видалення гною.

При боксовому утриманні тварин необхідно забезпечити боксами. Розміри боксів залежать від віку та розмірів тварин.

 

Зразкові розміри боксів для телят та ремонтного молодняку.

                                   Вік тварин, міс.                                                                                                                 Ширина, м                                                                                                         Глибина, м                                                       
Від 4 до 6 0,55-0,60 1,2-1,3
Від 6 до 12 0,70-0,75 1,3-1,5
Від 12 до 18 0,75-0,80 1,5-1,7
Старше 18 та нетілі 6-7 міс. тільності   0,90-1,10 1,8-1,9

 

Секції обладнають груповими годівницями або кормовими столами з розрахунку фронту годівлі 0,5-0,6 м на одну тварину, а також напувалками. Відмінності в живій масі між тваринами групи не повинні перевищувати 10-15 кг. При вирощуванні молочних телят обов'язково дотримується принципу «все вільно – все зайнято». Групи, сформовані у період, бажано зберігати й у наступні періоди вирощування.

Телок від 6 до 15-20 місяців переважно містять безприв'язно в секціях на глибокій підстилці. Площа підлоги на 1 голову має бути не менше 3,5-4 м2. тварин також підбирають за віком, масою та розвитку. Необхідно обладнати пункт штучного запліднення для готових до відтворення телиць.

Починаючи з 6-7 місячної тільності, нетелей розміщують у корівнику, де їх привчають до режиму корів (масаж вимені, включення доїльних апаратів під час доїння корів). Підготовлену таким чином нетель легше включати після отелення в технологічний процес виробництва молока. У таких тварин немає затримок чи зривів при перших дойках, вони добре піддаються роздою.