Мікроклімат тваринницьких приміщень залежить від зональних особливостей клімату, об'ємно-планувальних та конструктивних рішень будівель, теплотехнічних якостей будівельних конструкцій, технології утримання та годівлі худоби, щільності її розміщення, ефективності вентиляційних установок, конструкції та потужності каналізації та ін.

При високій концентрації тварин та безвигульному утриманні у закритих приміщеннях великий вплив на ефективність вирощування та відгодівлі худоби надавав мікроклімат тваринницьких приміщень.

Несприятливий мікроклімат сприяє зниженню резистентності та порушення функціонального стану організму тварин. Дослідженнями встановлено, що підвищення температури до 25-30 ° С в комплексі з недостатнім рухом повітря викликало порушення функціонального стану тварин: частота дихання збільшувалася до 70-90 разів, пульс - до 100-130 ударів на хвилину. При несприятливому мікрокліматі у молодняку скорочувався період відпочинку на 20-30%, поїдання корму - на 5-15% і знижувався приріст живої маси на 30-40%. Значно ускладнювався перебіг респіраторних хвороб у молодняку. При низьких температурах та надмірній швидкості руху повітря відмічені простудні захворювання тварин.

Вплив мікроклімату на організм тварин складається з комплексної дії всіх його факторів, але особливе зоогігієнічне значення мають температура, вологість, швидкість руху повітря, концентрація шкідливих газів, освітленість та виробничі шуми.

Температура повітря значно впливає на рівень теплопродукції тварин і процеси теплообміну організму з навколишнім середовищем (повітря та навколишніх поверхонь). Для різних груп тварин є своя зона термічної нейтральності (теплової байдужості), у межах якої обмін речовин зберігається на постійному рівні. Залежно від віку, породи, адаптації тварин, інтенсивності годівлі та інших умов великої рогатої худоби ця зона коливається від 4° до 20°С.

В організмі тварини поряд із утворенням відбувається виділення тепла у зовнішнє середовище. Віддача тепла здійснюється такими шляхами:

  • випромінюванням - тепло, що виділяється тілом, поширюється до менш нагрітих предметів;
  • конвекцією — віддається тепло навколишньому повітрю, якщо температура нижче температури тіла;
  • проведенням - віддача тепла здійснюється при механічному зіткненні тіла тварини з менш нагрітими предметами;
  • випаровуванням - процес охолодження тіла при переході вологи з його поверхні в пароподібний стан.

В умовах порівняно низьких температур тепловіддача здійснюється в основному з поверхні тіла випромінюванням, проведенням та конвекцією. При високих температурах (понад 25 ° С) організм виділяє тепло у зовнішнє середовище шляхом випаровування. Зважаючи на те, що у великої рогатої худоби слабо розвинені потові залози, випаровування вологи відбувається переважно зі слизових оболонок дихальних шляхів тварин. Залежно від віку тварини, її вгодованості, фізіологічного стану, частота дихання при надмірно високих температурах може збільшуватися від 15—30 до 120 за хвилину.

При надмірно високій температурі порушуються механізми терморегуляції, і в організмі накопичується надлишок тепла - тварина перегрівається. Цей процес називають гіпертермією. Перегріванню тварини сприяють, крім високої температури, підвищена вологість, недостатній рух повітря в приміщенні. Особливо посилюється процес гіпертермії при швидкому русі тварин, при скученому їх утриманні, ожирінні, захворюванні органів дихання.

Досить часто у практиці зустрічається як перегрівання, а й переохолодження тварин. При дії на поверхню тіла холодного повітря, а також при лежанні на холодній підлозі відбувається надмірна віддача тепла організмом у зовнішнє середовище та переохолодження тіла. Простудним захворюванням тварин сприяють за умов низьких температур підвищена вологість, надмірна рухливість повітря. Процеси теплопродукції та тепловіддачі тісно пов'язані між собою. Тому температура навколишнього середовища має бути такою, щоб забезпечувалася рівновага між теплопродукцією та тепловіддачею організму тварини.

Вологість повітря. Водяні пари надходять у приміщення з атмосферного повітря, з вологої статі, годівниць, з поверхні шкіри та дихальних шляхів тварин. Встановлено, наприклад, що теля живою масою 90 кг, виділяє водяну пару 118 г, а молодняк масою 350 кг - 310 г на годину.

Кількість водяної пари збільшується при утриманні тварин без підстилки, незадовільної каналізації, при неефективній вентиляції, високій щільності розміщення худоби та ін.

При штучній вентиляції, поєднаній з опаленням, коли атмосферне повітря надходить у приміщення після попередньої обробки (підігрів, осушення), вологість внутрішнього повітря значно зменшується (на 10-20%).

Гігієнічне значення вологості для тварин є надзвичайно великим. У поєднанні з високою температурою, близькою до температури тіла, підвищена вологість (понад 85%) ускладнює віддачу тепла тілом шляхом випаровування та сприяє перегріванню тварини. Вміст тварин у сирих та теплих приміщеннях призводить до зниження резистентності та частих простудних захворювань. При цьому оплата корму та продуктивність тварин значно знижуються.

Велика вологість за низьких температур сприяє переохолодженню тварини. У цьому випадку посилюється тепловіддача шляхом проведення, оскільки вологе повітря є добрим провідником тепла. Теплопровідність вологого повітря порівняно із сухим збільшується у 10 разів.

Сире повітря в приміщенні сприяє утворенню стійких штамів мікроорганізмів, швидкому руйнуванню конструкції приміщення та обладнання.

Однак занадто сухе повітря (відносна вологість нижче 40%) теж шкідливе для тварин. У цьому випадку відбувається надмірне висушування шкіри, слизових оболонок дихальних шляхів, роги копит.

Швидкість руху повітря служить показником інтенсивності обміну його в приміщеннях для тварин і розглядається завжди разом з температурою повітря, оскільки одна і та ж швидкість руху при різних температурах повітря може мати різний фізіологічний вплив. Наприклад, рухливість повітря 0,5 м/с у літній час (+ 25° С) позитивно впливає на організм теляти, оберігаючи його від перегрівання. Однак у зимовий час при температурі повітря -12-14 ° С ця швидкість буде велика. У цьому випадку відбудеться посилена віддача тепла у зовнішнє середовище, яка буде вищою за теплопродукцію тварини, зрештою відбудеться переохолодження організму.

Отже, за високих температур посилення струму повітря (до певних меж) оберігає організм тварини від перегрівання, а за низьких — збільшує ймовірність простудних захворювань.

Газовий склад повітря. Повітря є сумішшю газів. В атмосферному повітрі міститься 78,13% азоту, 20,95 – кисню, 0,88 – інертних газів (гелію, аргону, криптону та ін.) та 0,03% вуглекислого газу.

У тваринному повітрі у багато разів збільшується концентрація вуглекислого газу і значно зменшується вміст кисню. Приблизний склад повітря, що видихається: кисню - 17,2-17,8%, вуглекислого газу-3,2-3,8%.

Зазвичай у тваринницьких будинках немає дефіциту кисню. Навіть при природній вентиляції у приміщеннях його цілком достатньо для нормальної життєдіяльності організму.

При ефективній системі вентиляції концентрація вуглекислого газу тваринних приміщеннях вбирається у максимально допустимі норми (0,3%). При недостатній вентиляції та великій скупченості тварин вміст його може досягати 1% і більше, що спричиняє функціональні розлади дихання тварин.

Аміак - безбарвний отруйний газ. У повітря приміщень надходить при розкладі сечі та калу. Аміак має сильний, їдкий запах, який дратує слизові оболонки очей та дихальних шляхів. Присутність цього газу у великих кількостях сприяє виникненню респіраторних захворювань (особливо молодняку), різкому зниженню резистентності організму тварин, падінню продуктивності. Високі концентрації аміаку шкідливо впливають і на здоров'я обслуговуючого персоналу.

При безперебійній роботі припливно-витяжної вентиляції та своєчасному очищенні стійл та групових клітин від гною концентрація аміаку буде невеликою – 5 – 10 мг/м3.

Сірководень — безбарвний отруйний газ із різким запахом тухлих яєць. Утворюється при гнитті білкових сполук. Сірководень у мізерно малих кількостях токсичний для людей і тварин, викликає подразнення слизових оболонок дихальних шляхів, сльозотечу, порушення серцевої діяльності.

У сучасних тваринницьких будівлях, обладнаних примусовою вентиляцією та ефективною каналізацією, високих концентрацій сірководню немає.

Природне світло. Сонячне світло надає сприятливу дію па тварин. Ультрафіолетові промені, що містяться в сонячному спектрі, активізують ергостерону (провітамін вітаміну D), який попереджає рахіт і розм'якшення кісток у тварин (остеомаляція). Світло стимулює рухову активність тварин, яка у темряві знижується. Крім того, сонячне світло посилює обмін речовин та реактивність організму, а також дезінфікує довкілля.

Нормування природного освітлення у приміщенні для тварин проводять геометричним чи світлотехнічним методом. У практиці будівництва тваринницьких приміщень застосовують переважно геометричний метод, яким встановлюють відношення площі вікон (скла без рам) до площі підлоги приміщення. Норми природного освітлення для телят 4-місячного віку - 1:10 - 1:15, для молодняку старшого віку та відгодівлі - 1:20-1:30.

Штучне освітлення. Основними джерелами штучного світла у тваринницьких приміщеннях є лампи розжарювання. Світло достатньої інтенсивності збуджує центральну нервову систему тварин та підвищує рівень обмінних процесів. При вирощуванні молодняку для відгодівлі світло особливо необхідне.

Норми штучного освітлення для телят - 50-75 лк, для молодняку на відгодівлі - 20-30 лк. У нічний час має бути чергове освітлення, що становить 15-20% від загального.

Необхідно щодня контролювати та керувати мікрокліматом виробничих приміщень, стежити за станом вентиляційно-опалювальної системи, конструкціями, що захищають, роботою каналізації.

Нижче наведені фрагменти ВНТП-АПК-01.05, де вказані параметри мікроклімату, що закладаються при проектуванні приміщень для великої рогатої худоби.

Галерея: