Крупозна пневмонія – гостре запалення легенів, що характеризується швидким залученням до процесу однієї чи кількох часток легень, стадійністю течії і високим вмістом фібрину в ексудаті.
У виникненні хвороби провідну роль відіграють два фактори – патогенна мікрофлора (пневмококи, диплококи, стафілококи, стрептококи, віруси та ін.) та алергічна чутливість організму. До захворювання схиляють переохолодження, неповноцінне харчування, скупчений вміст, а також інфекційні захворювання.
При крупозній пневмонії у хворих на свиней спостерігаються раптове підвищення температури тіла, постійна лихоманка, стан пригнічення, гіперемія та жовтяничність слизових оболонок. Витікання з носа маютьшафранно-жовтий колір. При крупозній пневмонії порушуються функції центральної нервової системи, серця, нирок, печінки, кишківника.


Діагноз ставлять на підставі клінічних ознак даних рентгеноскопії (в осередках ураження реєструється затемнення).
Хворих свиней ізолюють, забезпечуючи їх повноцінними кормами, рясним питвом та оберігаючи від переохолодження. Внутрішньом'язово вводять пеніцилін по 5-10 тис. ОД/кг ваги, біцилін 10-20 тис. ОД/кг ваги, стрептоміцин 10-20 г/кг ваги та інші антибіотики. У першу добу ефективне внутрішньовенне введення новорсенолу з попереднім підшкірним введенням камфори, антигістамінних препаратів. Залежно від стану хворої особини застосовують серцеві (розчин камфори в олії, серцеві глікозиди, кордіамін та ін), відхаркувальні засоби, а також гірчичники, банки, лампусоллюкс і т.д.