Бронхопневмонія – запалення слизових оболонок бронхів та окремих часточок легень, що характеризується заповненням просвіту бронхів, бронхіол, альвеол ексудатом. Вражається переважно молодняк.
Причиною бронхопневмонії є незбалансоване, дефіцитне годування (особливо за каротином), вплив аерогенних дратівливих речовин (диму, пари, аміаку), переохолодження, застуда (купання в холодній воді, тривале перебування під дощем), а також інфекційні та інвазійні.
Хвороба проявляється пригніченням тварини, незначним підвищенням температури тіла, відсутністю апетиту, слабким кашлем, утрудненим, прискореним та поверхневим диханням. Відзначаються витікання з носа, іноді з неприємним запахом.
Діагноз ставить ветеринарний лікар на підставі даних аускультації легень (різнокаліберні хрипи та вогнища притуплення, незалежно від наявності лихоманки), а також лабораторного дослідження крові та рентгеноскопії.
Хвору тварину переводять у сухе, тепле, добре вентильоване приміщення. Бронхопневмонію лікують за допомогою антибіотиків (пеніцилін, хлортетрациклін, стрептоміцин) або сульфаніламідів (норсульфазол, сульфадимезин), дають відхаркувальні та розсмоктують мокротиння препарати, для підвищення резистентності організму застосовують неспецифічні терапії (гамма- годування. Курс лікування становить 8-10 днів.
Профілактика захворювання зводиться до виконання комплексу організаційно-господарських та спеціальних ветеринарних заходів, спрямованих на підвищення стійкості організму до впливу несприятливих зовнішніх та внутрішніх факторів.