Найбільш поширеною хворобою очей собак є кон'юнктивіт.

Його основні симптоми такі:

  • Рясні виділення очей, можливо, гнійні, які обмежують здатність моргати або взагалі не дають можливості відкрити очі;
  • Почервоніння повік;
  • Запалення слизової оболонки ока.

Найбільш поширені причини розвитку кон'юнктивіту:

  • Травми чи сторонні тіла;
  • Алергії;
  • Бактеріальні, грибкові чи вірусні інфекції;
  • Захворювання ока, у тому числі проблеми зі слізними залозами;
  • Хімічні речовини, зокрема шампуні;
  • Дим, пил, сильний вітер тощо.

Залежно від причини виникнення та перебігу хвороби розрізняють кілька видів кон'юнктивіту у собак.

Найбільш поширеними є: катаральний, фолікулярний, гнійний.


Для катарального кон'юнктивіту характерні надмірна сльозотеча, набряк, почервоніння слизової оболонки ока. Може протікати у гострій та хронічній формах. Зазвичай починається з гострої форми, коли пес не може повністю або частково розплющити очі. Якщо не лікувати кон'юнктивіт на цій стадії, він перейде до хронічного. А для хронічних форм характерне тривале лікування.


Фолікулярний кон'юнктивіт, як правило, викликається алергічною реакцією. У собак, як і у людей, при алергії очі можуть почервоніти, сльозитися, а також свербіти. Найчастіше це відбувається навесні чи восени під час найбільшого поширення алергенів. Фолікули на кон'юнктиві (слизової оболонки ока) набрякають в результаті дії алергену, сторонніх речовин або захворювання (дивіться фото нижче). Іноді фолікулярний кон'юнктивіт викликаний проблемами з очним яблуком та третьою століть. На третьому столітті також розташовані фолікули, які можуть набрякати та запалюватися.


Гнійний кон'юнктивіт викликаний хвороботворними аеробними бактеріями, найчастіше, стафілококом або стрептококом. Мікроби активізуються, коли є певні ушкодження кон'юнктиви, тому часто фолікулярний чи алергічний кон'юнктивіт без відповідного лікування перетворюється на гнійний. Бактерії викликають запалення слизової оболонки ока, а також сильні гнійні виділення. Гнійний кон'юнктивіт також викликає гарячі, болючі повіки у собаки, він може боятися світла.

Лікування кон'юнктивіту починається з його діагностування. Якщо ви не впевнені, що у вашого вихованця саме це захворювання, зверніться до ветеринара, який поставить точний діагноз. Спробуйте промити собаці очі теплою водою. Якщо в очі щось потрапило, таке промивання дозволить видалити стороннє тіло та полегшити дискомфорт. Якщо ж стороннє тіло залишається в оці, зверніть до ветеринара. На ранніх стадіях лікування можна проводити у домашніх умовах, промивши собаці очі. Для цього візьміть м'яку чисту тканину, ретельно очистіть область навколо очей від бруду.

Підготуйте трав'яний відвар.

Для відвару добре підійдуть календула, ромашка, очанка, розмарин. Промийте теплим відваром очі псові, повторюйте процедуру кілька разів на день.
Якщо симптоми кон'юнктивіту залишаються, варто лікувати пса лікарськими препаратами. Їх вам призначить ваш ветеринар. Остерігайтеся лікувати собаку невідомими препаратами, вони можуть спричинити алергічну реакцію та погіршити стан вашого вихованця.