Рани повік (Vulnus palpebrae) можуть бути наскрізними (при пошкодженні всієї товщі століття) та ненаскрізними (цілісність кон'юнктиви не порушена).
Етіологія. Рани можуть наноситися зубами, пазурами інших тварин, випадковими гострими предметами. Залежно від характеру ушкодження розрізняють рвані, різані з розірваними краями і навіть відривом століття та ін.
Лікування. Найбільш доцільним є закриття рани після туалету, хірургічної обробки та знеболювання глухим швом. Проводячи хірургічну обробку, слід прагнути максимально зберегти живу тканину, оскільки неекономне висічення її може призвести до скорочення та деформації століття. При ненаскрізних ранах шви накладаються лише на шкіру. При наскрізних, але пов'язаних з роз'єднанням краю повік накладають двоповерховий шов. Здійснюють це в такий спосіб. Знеболення проводять 1-2% розчином новокаїну, який ін'єкують інтрапальпебрально - спочатку під шкіру, а потім під хрящ повіки (субкон'юнктивально). Краї рани освіжають очними ножицями, потім повіку за допомогою двох пінцетів вивертають кон'юнктивою назовні і накладають 3-4 вузлових стібка швів з шовку або капрону №2 з одночасним захопленням кон'юнктиви і хряща, а один стібок проводять через вільний край століття, який тільки стягують остаточно зав'язують лише після з'єднання кон'юнктивально-хрящових швів. Завдяки такій послідовності, повіка відразу ж підтягується до очного яблука, займає правильне положення без утворення вивернення. Кінці швів коротко обрізають, щоб уникнути травмування ними рогівки. Відразу після цього накладається другий поверх швів на шкіру. Поверхня шкірних швів змащують 1% розчином діамантової зелені. Кон'юнктивальний мішок вводять очну тетрациклінову мазь.
При наскрізній рані століття можна застосувати восьмиподібний шов з накладенням його через кон'юнктиву двома голками, після проведення нитки через хрящ їх перехрещують і кінці її виводять через шкіру. Відступивши від краю рани на 2 мм, накладають стібок інтромаргінального шва, який зав'язують першим, а за ним усі восьмиподібні. На шию собаки одягають захисний комір. Шви знімають на 7-8 день.