Рогівка ока, що виконує захисні функції цього органу, складається з кількох шарів:

 • верхній шар - епійний;
 • основний шар - строма;
 • внутрішній шар - мембрана Дессемета.

Всі рогівкові структури дуже тонкі та ніжні, тому пошкодження будь-якої з них може стати причиною розвитку запального процесу. Так як собака чухає очі лапою, у них регулярно потрапляють піщинки або пил, рогівка може травмуватися, але не всі такі травми провокують виникнення виразок. Найчастіше подібні ранки затягуються швидко і без наслідків для собачого ока, але деякі з них починають прогресувати і викликають запалення рогівки у собаки, що зветься виразковий кератит.
Виразка рогівки ока у собаки починає розвиватися після пошкодження верхнього епітеліального шару. До причин прогресування виразки відносять:

 • Механічну травму рогівки шляхом попадання в око сторонніх предметів (піску, землі, трави та ін.), обсіменених різними мікроорганізмами. Поєднання мікротравми та присутності патогенної мікрофлори в оці собаки викликає запалення.
 • Хімічний опік рогівки при контакті собаки з побутовою хімією, що може спричинити порушення цілісності всіх рогівкових шарів.
 • Заворот століття всередину ока, при якому відбувається регулярне травмування епітелію віями і попадання в ранки бактерій, що викликає виразка рогівки.
 • Вірусні інфекції, наслідком яких стає гнійний кон'юнктивіт. Гній, у свою чергу, має властивість руйнувати білок, тобто під дією гнійного ексудату можуть утворюватися ерозії рогівки у собак.
 • Ускладнення вроджених аномалій ока.

Спочатку проблеми з рогівкою практично не помітні для господаря собаки, але пізніше вони починають завдавати псу біль і незручності. На цьому етапі власнику тварини вже стає ясно, що у вихованця щось не в порядку.
Симптоми та діагностика. У собаки виразка на рогівці ока досить болісна і тому поведінка тварини змінюється. Крім того, з'являються зовнішні ознаки хвороби, що вказують на проблему:

 • собака постійно третє очі, верескує, втрачає апетит і навіть може відмовитися від води;
 • пізніше тварині стає важко повністю розплющувати очі, тому собака примружується або тримає їх закритими;
 • у куточках очей у собак накопичується гнійне відділення;
 • у пса починається світлобоязнь, тому що яскраве світло дратує запалену рогівку.

Хазяїн собаки не зможе самостійно зрозуміти, чим спричинено захворювання очей, тому точний діагноз поставить лише ветеринар. У ветклініці лікар капає в око спеціальний барвник, а потім розглядає рогівку під ультрафіолетовою лампою. Фарба починає світитися і лікар бачить локалізацію виразки, її розміри, контури і т.д.
При підозрі на інфекційну природу захворювання може бути призначений аналіз мікрочастинок виразки для того, щоб виявити збудника та призначити адекватне лікування.

Лікування. Таке захворювання, як виразка рогівки у собаки, має на увазі як терапевтичне лікування, так і хірургічне втручання. Консервативна терапія застосовується у випадках, коли захворювання перебуває на початкових стадіях. Ветеринар призначає антибактеріальні препарати місцевої дії, які закопують безпосередньо у око. Лікування проводиться за допомогою крапель (Тобрекс, Ірис і т.д.) та очних мазей (Тетрациклінова, Оптімун). Закопувати очі собаці доведеться через кожні 4 години, а наносити мазь тричі на добу.
Однак таке правило абсолютно не застосовується до лікарських препаратів, що містять атропін. Такі засоби часто використовують в офтальмології, оскільки вони добре знімають біль та спазм у вічі собаки. При попаданні атропіну в око у собаки різко розширюється зіниця, і вона майже не бачить при денному світлі, тому використовувати препарат з атропіном можна не частіше ніж через 12 годин!
Не можна вилікувати виразку рогівки та за допомогою кортикостероїдів, які успішно застосовуються в терапії інших запальних процесів. Попадання цих лікарських засобів у уражене око справляє зворотну дію, і хвороба починає прогресувати!
У разі занедбаного виразкового кератиту лікарі вдаються до оперативного втручання. Залежно від техніки виконання розливають два види операцій для лікування виразки рогівки:
Кератотомія - відносно проста операція, при якій рогівка надрізається і вирівнюється. Собаці в цей час роблять місцеве знеболювання та надійно фіксують. У 95% випадків після проведеної операції настає повне одужання.
Кератоектомія - складніший і травматичніший варіант, при якому за допомогою лазерного променя видаляються всі уражені ділянки рогівки. Пса на час процедури занурюють у наркоз, але після виходу з нього тварина може бачити прооперованим оком. Операція, проведена кваліфікованим спеціалістом, допомагає вилікувати виразковий кератит практично у 100% випадків.
Після проведення хірургічного втручання уражене око закривається спеціальною лінзою, яка запобігає рецидиву захворювання.Виразка рогівки - це серйозне захворювання, яке може ускладнюватися і призводити до повної сліпоти або навіть загибелі, тому треба починати лікувати цю патологію на початкових етапах і ретельно виконувати призначення лікаря.