Екзема та дерматит вушної раковини це захворювання часто супроводжується одночасним ураженням зовнішнього слухового проходу (запалення зовнішнього вуха).


Причинами захворювання можуть бути часте прояв екземи інших ділянок тіла, потрапляння сторонніх тіл, води, кліщів, хімічних речовин та інших подразників, що веде до розчісування, струшування, розвитку запалення. Сприятливими факторами є особливості будови зовнішнього слухового проходу та вушної раковини у собак. Як відомо, слуховий прохід має різкі вигини, що сприяє скупченню в ньому вушної сірки, лусочок та бруду. Вуха, що звисають, викликаючи тертя стикаються шкірних поверхонь, як би клапаном закривають слуховий прохід, що ускладнює випаровування і веде до розкладання вушної сірки, клітин епідермісу та інших забруднень. Погіршує болісний перебіг процесу наявність довгої вовни.


Симптоми. У хворих тварин спостерігаються сильний свербіж, почервоніння та припухання шкірного покриву, скупчення ексудату з неприємним запахом. При пальпації зовнішнього слухового проходу нерідко чується звук, що шльопає, відзначається болючість. Голову тварина тримає набік, трясе вухами, розчісує їх. При хронічному перебігу у ряді випадків спостерігається бородавчасте розрощення аж до повного закриття слухового проходу зі скупченням у щілинах міжбородавчастих смердючого ексудату.


Лікування. Ексудат, що накопичився, видаляють спринцюванням 3%-ним розчином перекису водню, теплою мильною водою або 3%-ним содовим розчином; розчин, що залишився, ретельно відсмоктують марлевими і ватними тампончиками. Потім за допомогою вушного дзеркала досліджують порожнину і слуховий прохід, видаляючи при цьому сторонні тіла, що опинилися там.


Мокнучі місця обробляють в'яжучими препаратами: 2%-ним розчином азотнокислого срібла, 2-3%-ним спиртовим розчином піоктаніна, 3-5%-ним розчином пікринової кислоти, 3%-ним розчином борної кислоти, 30%-ним спиртовим розчином альбуциду, маззю, що складається з двох частин окису цинку та крохмалю та по одній частині ланоліну та вазеліну.

При сильному свербіні призначають кардіазол по 0,1 г усередину собакам 1-3 рази на день. З тією ж метою місцево можна застосувати краплі, що складаються з новокаїну – 1,0 г, ментолу –1,0 г, спирту 70% – 100 мл.


Нерідко позитивного ефекту досягають застосуванням кортикостероїдних мазей (гідрокортизон, лакокортен, геокортон та ін.).


Хронічна течія зі значним потовщенням шкіри та бородавчастими розрощеннями потребує оперативного втручання з висіченням цих розрощень.