Отит - це запалення зовнішнього, середнього та внутрішнього вуха собаки. У практиці найчастіше зустрічається запалення середнього та зовнішнього вуха, трохи менше запалення внутрішнього вуха. Отит вражає відразу обидва вуха домашньої тварини, а причини хвороби бувають різні.

Основними симптомами отиту є виділення із вух або наявність виділень у слуховому проході. Досить часто отит супроводжується болючими відчуттями, свербежем, почервонінням вушної раковини, може спостерігатися нахил голови у бік ураженого вуха. Також варто звернутися до ветеринарного фахівця, якщо собака чухає вуха, трясе або треться головою. У деяких собак спостерігаються тільки коричневі, неприємні виділення, без будь-яких неприємних відчуттів.


Визначення зовнішнього отиту полягає у отоскопії – огляді всього зовнішнього слухового каналу до барабанної перетинки з допомогою отоскопа, і навіть проведення дослідження виділень щодо вушного кліща і проведення цитології (дослідження пофарбованих мазків із вушного каналу виявлення бактерій чи дріжджоподібних грибів). Посів не є першим етапом у діагностиці вторинних інфекцій вух.

Лікування отиту у собак ґрунтується на контролі над усіма основними причинами та підтримуючими факторами. Наприклад, якщо на тлі зараження вушним кліщем виникла вторинна бактеріальна або грибкова інфекція, то після лікування тільки вушного кліща вторинна інфекція все одно залишиться, і отит може тривати кілька місяців. Тому також потрібне специфічне лікування вторинної інфекції. Якщо у тварини харчова алергія, то поки ми не візьмемо під контроль це захворювання за допомогою підбору відповідної дієти, отит у собаки виникатиме знову і знову.


При лікуванні отиту також важливо правильно очищати вухо і видаляти виділення, особливо гнійні, т.к. вони здатні нейтралізувати більшість лікарських засобів, призначених для закапування у вухо. Як чистити вуха собаці, вам розкаже та покаже ветеринарний лікар. Правильним способом очищення вуха вважається промивання зовнішнього слухового проходу за допомогою спеціальних розчинів, що очищають. Усі лікарські препарати призначаються лише після проведення діагностики.
При лікуванні зовнішнього отиту, зазвичай, не застосовуються ін'єкційні форми антибіотиків. Це пов'язано з тим, що створити діючу концентрацію антибіотика в просвіті зовнішнього слухового проходу неможливо через зниження проникнення речовини в шкіру і зовнішній слуховий канал. При зовнішньому отиті зазвичай використовуються вушні краплі, які можна закапати прямо в місце запального процесу, і відразу створити необхідну для лікування концентрацію лікарських препаратів.