Взяття та пересилання патологічного матеріалу для бактеріологічного та вірусологічного дослідження

Патологічний матеріал необхідно брати стерильними інструментами у стерильний посуд. Поверхня органу (тканини), від якого беруть патологічний матеріал, на місці розрізу слід обпалити над полум'ям або припалити нагрітою металевою пластинкою.

Патологічний матеріал повинен бути взятий якомога раніше після смерті тварини, особливо в теплу пору року. Розкладання трупа, що почалося, може зробити його непридатним для дослідження.

Патологічний матеріал відправляють у лабораторію у неконсервованому вигляді; у тому випадку, якщо неможливо доставити його до лабораторії протягом найближчих 24–30 годин, патологічний матеріал надсилають лише у консервованому вигляді.

Для бактеріологічного дослідження патологічний матеріал (органи або їх частини) консервують 30% водним розчином хімічно чистого гліцерину. Воду попередньо стерилізують кип'ятінням або автоклавування протягом 30 хвилин. Матеріал можна консервувати також у стерильній вазеліновій олії. Матеріал заливають рідиною, що консервує, у кількості, що в 4–5 разів перевищує його обсяг.

Матеріал, що спрямовується для вірусологічних досліджень, консервують. Невеликі трупи полеглих тварин краще посилати цілими у непроникній тарі.

Кал для дослідження відправляють у стерильних склянках, пробірках чи банках, які добре закривають пергаментним папером. Від трупів тварин кал можна послати у відрізку непокритого кишечника, зав'язаного з обох кінців Кал у лабораторію повинен бути доставлений не пізніше 24 години після його взяття.

Кров, гної, слиз, ексудат, сечу, жовч та інший рідкий патологічний матеріал для бактеріологічного та вірусологічного досліджень надсилають у запаяних пастерівських піпетках, стерильних пробірках або у флаконах, добре закритих стерильними гумовими пробками.

Кров, гної, виділення з різних порожнин, природних отворів та ін. посилають для мікроскопічного дослідження (для виявлення в них мікробів, кровопаразитів та для визначення лейкоцитарної формули) у вигляді мазків.

Предметне скло попередньо кип'ятять протягом 10-15 хвилин в 1-2%-ному водному розчині соди, потім добре промивають чистою водою і витирають насухо. Сухе скло поміщають у розчин спирт-ефіру, взятих у рівних частинах, де і зберігають до вживання.

У тварин кров беруть з вени вушної раковини або краю верхівки вуха, у птахів - з поверхні гребеня або вени. Шерсть на місці взяття крові вистригають або голять, шкіру ретельно протирають ватяними тампонами, змоченими спочатку спиртом і ефіром. Інструменти (голки, скальпель) мають бути стерильними.

Першу краплю крові видаляють стерильною ватою (виключення робиться при дослідженні крові на гемоспоридіози, коли беруть для мазка першу краплю крові), а наступну краплю крові, що вільно виступила, беруть на попередньо підготовлене предметне скло шляхом швидкого і легкого дотику до краплі поверхнею скла. Потім скло швидко повертають догори краплею і утримують між пальцями лівої руки у горизонтальному положенні. До лівого краю краплі торкаються під кутом 45 шліфованим краєм іншого предметного (або покривного) скла. Як тільки крапля рівномірно розподілиться по ребру цього скла, його швидко проводять поверхнею предметного скла зліва направо, не доводячи його до краю на 0,5-1 см. Ширина мазків має бути вже предметного скла. Для кожного нового мазка беруть свіжу краплю крові.

Готові мазки крові висушують повітря; підсушувати над полум'ям чи сонце не рекомендується. У холодну пору року мазки роблять у теплому приміщенні або на стеклах, підігрітих на кришці теплого стерилізатора.

Метод фіксації мазків залежить від мети дослідження.

Правильно приготовлені мазки крові мають бути тонкими, рівномірними та достатньою довжини. На висушених мазках та відбитках гострим предметом роблять напис із зазначенням номера або клички тварини та дати приготування мазка.

Мазки з тканин, гною, органів та різних виділень готують шляхом розмазування матеріалу на предметному склі стерильною паличкою або рубом. Інше предметне скло до тонкого шару. Частинки органів щільної консистенції, тверді вузлики, а також в'язкий матеріал доцільно укладати між двома предметними шибками. Після розтирання вміщеного між ними матеріалу скла роз'єднують у протилежні сторони в горизонтальному напрямку, в результаті чого виходять два досить тонкі мазки. Іноді отримують звані препарати – відбитки. Для цього шматочок органу, що вирізає гострим скальпелем, захоплюють пінцетом і вільною поверхнею шматочка роблять на склі кілька тонких відбитків.

 

Взяття та пересилання патологічного матеріалу при окремих інфекційних хворобах

Лептоспіроз. Для бактеріологічного дослідження в лабораторію направляють нітровану кров, ліквор, сечу, шматочки свіжих неконсервованих органів (печінки нирки та ін.).

Для гістологічного дослідження на наявність лептоспіру від загиблих тварин беруть шматочки печінки нирок, лімфатичних вузлів та м'язів серця.

При підозрі на захворювання тварин на лептоспіроз посилають мазки периферичної крові від хворих і полеглих тварин для дослідження з метою виключення піроплазмозу.

При необхідності серологічного дослідження посилають кров чи сироватку в пробірках.

Рожа свиней. Для бактеріологічного та біологічного досліджень краще надіслати свіжий труп з метою виключення чуми, пастерельозу, паратифу та інших хвороб. У разі неможливості переслати весь труп для бактеріологічного дослідження направляють.

а) трубчасту кістку та уражені суглоби, очищені від м'язів;

б) шматочки ураженої шкіри селезінку, нирку та серце.

Пастерельоз свиней. Для бактеріологічного дослідження надсилають:

а) від хворих тварин – кров, яка стерильно взята;

б) від трупів – кров із серця (у запаяних піпетках), частини паренхіматозних органів та трубчасту кістку;

Сальмонельози. Для бактеріологічного дослідження в лабораторію направляють свіжі паренхіматозні органи (печінка з жовчним міхуром і лімфатичними вузлами, селезінку нирку), мезентеріальні лімфатичні вузли трубчасту кістку, а у разі аборту – плід з плодовими оболонками та навколоплідною рідиною.

З метою виявлення бактеріоносіїв направляють фекалії для бактеріологічного дослідження та кров або сироватку крові для серологічного дослідження з РА.

Не рекомендується брати матеріал під час застосування антибіотиків. Для виявлення сальмонел відбір проб калу слід робити після дефекації з останньої порції випорожнення. За наявності у фекаліях крові, слизу, гною, плівок їх необхідно включити у пробу.

Якщо неможливо швидко доставити фекалії до лабораторії, їх поміщають у пробірку з розчином, що консервує. Як консервант найкраще застосовувати гліцеринову суміш або буферний розчин фосфорнокислих солей (рН 8,0) Кількість поміщених фекалії має становити 1/3 обсягу консерванту.

Колібактеріоз. Для посмертної діагностики до лабораторії направляють свіжий труп або патологічний матеріал (серце, паренхіматозні органи, трубчасту кістку, голову та мезентеріальні лімфатичні вузли). Для прижиттєвої бактеріологічної діагностики направляють фекальні маси від хворих тварин, взяті з прямої кишки до стерильних пробірок.

Диплококова септицемія. Для бактеріологічного дослідження спрямовують свіжий труп або патологічний матеріал кров із серця (у запаяних піпетках), селезінку, печінку, лімфатичні вузли, уражений суглоб, трубчасту кістку, головний мозок.

При захворюванні свиней на метрити направляють у стерильних пробірках ватяні тампони із закінченням із статевих органів.

Взимку матеріал можна надсилати замороженим. Необхідно мати на увазі, що в матеріалі, що зберігається в теплому місці (при 16-20 °), диплококи лізуються протягом 24-30 годин.

Хвороба Ауески. Для біологічного дослідження посилають - голову, головний мозок або його частину (довгастий мозок), шматочки селезінки, печінки, легені в стерильному чистому гліцерині або в насиченому розчині кухонної солі.

Чума свиней. Для дослідження з метою виключення збудників бактеріальних інфекцій направляють трупи поросят, паренхіматозні органи, мезентеріальні, підщелепні, бронхіальні лімфатичні вузли, трубчасті кістки, товстий відділ кишечника, а також від хворих тварин на гематологічне дослідження мазки крові або стабілізовану кров.

Африканська чума свиней. Для дослідження з метою виключення збудників бактеріальних інфекцій спрямовують селезінку, лімфатичні вузли від загиблих або вбитих тварин. Від хворих тварин – стабілізовану кров (для дослідження щодо реакції гемадсорбції).

Інфекційний енцефаломієліт свиней (хвороба Тешена). Для дослідження направляють трупи поросят, головний та спинний мозок. паренхіматозні органи в 30%-ному розчині гліцерину. на фізіологічному розчині – для біологічного дослідження та в спирт-ацетоні (порівну) – для гістологічного.

Вірусна пневмонія свиней. Надсилають уражені ділянки легень, регіонарні лімфатичні вузли для біопроби і такий самий матеріал, зафіксований у формаліні, для гістологічних досліджень.