Взяття та пересилання матеріалу для біохімічних досліджень

Для біохімічних досліджень з метою встановлення порушень обміну речовин у тварин до лабораторії направляють кров (сироватку крові), сечу, внутрішні органи, їх частини, тканини, а також виділення тварин.
Матеріал від тварин слід брати вранці до годування.
Проби крові беруть, як й у серологічного дослідження. Для дезінфекції шкірного покриву слід вживати етиловий спирт, а чи не розчини карболової кислоти чи йоду.
Якщо дослідження використовують цільну кров, її необхідно стабілізувати.
Як антикоагулянти рекомендується застосовувати: щавлевокислий натрій (0,15 г на 100 мл крові), лимоннокислий натрій (0,3 г на 100 мл крові), гепарин (60 мг гепаринату натрію, калію, літію або амонію розчиняють у 20 мл води; беруть 0,5 мл розчину на 20 мл крові).
Для визначення цукру в цілісній крові доцільніше використовувати антикоагулянт, що затримує гліколіз, наступного складу: щавлевокислий калій - 25,0 фтористий натрій - 2,5 дистильована вода - 100,0. Його беруть 0,15мл (3 краплі) на пробірку (10мл) крові.
Якщо дослідження використовують сироватку, її необхідно злити в окрему пробірку відразу після відділення від кров'яного згустку.
Слід уникати спінювання та руйнування формених елементів крові при взятті (струменем по стінці), стабілізації (плавне похитування пробірки) та транспортуванні (не збовтувати!). Гемолізована плазма та сироватка для аналізу непридатні.
Для консервування сечі застосовують хлороформ (1 мл на 200 г сечі) або тимол (2-3 кристали), а молока - 1-2 краплі хлороформу на пробірку (15 мл молока).
Матеріал, в якому можливе випаровування деяких речовин (ацетон, аміак та інші гази), доцільно заливати тонким шаром вазелінової олії.
Для біохімічних досліджень слід спрямовувати органи та тканини не від загиблих тварин, а спеціально вибірково вбитих (у крайньому випадку загиблих у присутності ветеринарного лікаря і одразу оброблених). Матеріал доставляють до лабораторії в герметично закритих скляних судинах (пробірках, банках), забезпечених етикеткою, бажано навмисним. Супровідний та опис проб обов'язкові. Матеріал транспортується у термосі з льодом.
Взятий матеріал повинен бути доставлений до лабораторії в день взяття або пізніше наступного дня.