Існує три системи утримання свиней залежно від тривалості та періодичності перебування їх поза приміщеннями:

 

Безвигульна система утримання передбачає постійне перебування тварин у приміщеннях. Така система утримання набула повсюдного поширення на комплексах і дрібних фермах, як у відгодівлі свиней, і інших технологічних групах. З точки зору підвищення продуктивності праці та зниження витрат кормів вона найбільш ефективна, але потребує чіткого виконання технології виробництва, здійснення основного зоогігієнічного принципу «все пусто – все зайнято», створення оптимального мікроклімату, чіткого виконання ветеринарних заходів.

 

 

Вигульна система утримання дає можливість тваринам перебувати як у приміщенні, так і на вигульному майданчику на свіжому повітрі. Існує два різновиди цієї системи: нормовано-вигульна та вільно-вигульна. У першому випадку вигул здійснюється за бажанням людини. Вільновигульне утримання забезпечує тваринам право вибору - бути у верстаті або на вигульному майданчику. Перебування на свіжому повітрі та активний моціон підвищують резистентність організму свиней. При цьому в приміщеннях покращується мікроклімат, відносна вологість повітря завжди нижче, ніж у свинарнику без вигулу, незалежно від вологості зовнішнього повітря. Взимку свині виходять на вигульні майданчики понад 9 разів на добу. Загальна тривалість прогулянок до 85 хвилин. Навесні та влітку – по 12 разів і більше. Тривалість перебування свиней на вигулі: навесні – 285 хвилин, влітку – 806 хвилин. Восени при негоді свині вважають за краще залишатися в свинарнику. У разі промислового виробництва вигульное зміст свиней мало застосовується.

 

 

Табірна система утримання передбачає, що свині цілодобово перебувають на свіжому повітрі. Літній табірний вміст переважно використовується для зміцнення здоров'я тварин, підвищення плодючості та молочності свиноматок. Утримання тварин у літній період у таборах дозволяє провести ремонт приміщень, зробити їхню дезінфекцію, забезпечити санітарний розрив. Табори для утримання свиней бувають різних типів: групові (для ремонтного молодняку, неодружених і поросних маток); індивідуальні (для підсмоктувачів з приплодом). Іноді свиней утримують у пересувних будиночках. Годують свиней у таборах сухими кормами із самогодівниць, розміщених на відкритих майданчиках із твердим покриттям.

 

    

 

Способи утримання свиней.

При вигульній системі свиней містять в індивідуальних та групових верстатах. При безвигульній — у приміщеннях павільйонного типу: у групових верстатах на підлозі або багатоярусних клітинних батареях, а також у стаціонарно монтованих контейнерах; у монопролітних будівлях - у підлогових верстатах по ярусах; у багатоповерхових будівлях — у верстатах для підлоги, у клітинних батареях або в рухомих контейнерах.

По інтенсивності виробництва, у сучасних умовах можна назвати дві системи утримання свиней: інтенсивну (промислову) - з усіх нових досягнень науки і техніки; екстенсивну (традиційну, класичну) - використання тварин, близьке до природних умов проживання. Остання система, зазвичай, використовується дрібними виробниками, оскільки вимагає значних капітальних вкладень.