Дуже важливо знати цикл розвитку токсоплазми. Саме тому в цьому огляді велика увага приділена епізоотології та епідеміології цієї хвороби.
З метою профілактики рекомендується вжити таких заходів:
- Не годуйте кішок сирим або недосмаженим м'ясом. Якщо сире м'ясо все ж таки використовується для годування, передбачте його попереднє заморожування або обробку гамма-опроміненням для того, щоб убити паразита в кістах;
- Прибирайте котячий туалет щодня, щоб запобігти споруляції ооцист;
- Якщо кішка ловить мишей, не дозволяйте їй заносити жертву до будинку;
- щорічно проводите серологічні дослідження та ПЛР аналіз на токсоплазмоз;
- Не допускайте, щоб Ваша кішка була у приміщеннях, де виробляються продукти харчування або зберігаються корми;
- донори крові тварин повинні бути обстежені до переливання;
- Не допускайте копрофагії у собак (споживання котячого калу);
- Для знищення паразита в котячому туалеті використовуйте хімічну дезінфекцію 10% аміаком протягом 10 хвилин, обробляючи всі поверхні та випорожнення, або скористайтеся термічною обробкою (занурити в киплячу мильну воду);
- Контролюйте наявність безхребетних комах, які можуть виступати як механічні переносники (постільний кліщ, дощові черв'яки, таргани тощо).
Комерційні вакцини досі не виробляються, хоча ефективні прототипи вже існують.Після орального застосування такої вакцини кішки набувають імунітету до токсоплазмозу, не виділяючи ооцисти з фекаліями. Вакцина може вводитись здоровим кішкам, проте не рекомендується використовувати її для вагітних самок.