Токсоплазмоз (Toxoplasmosis) - природновогнищева антропозоонозна хвороба, що викликається у собаки найпростішим внутрішньоклітинним паразитом. У більшості випадків при гострій формі токсоплазмозу після потрапляння в шлунково-кишковий тракт кіст або спорульованих ооцистів, тахізоїти активно розмножуються в кишечнику, поширюються по організму через лімфатичну систему і в різних органах за рахунок внутрішньоклітинного розвитку та поділу утворюють осередки некрозу. За високої інтенсивності інвазії під час цієї фази тварини можуть загинути. За цей час у інфікованої тварини практично всі біологічні рідини (фекалії, сеча та ін) містять тахізоіти, але вони дуже вразливі і легко руйнуються. Тому зараження інших тварин на цьому етапі малоймовірне, навіть при тісному контакті.
Підгостра форма хвороби характеризується появою антитіл IgA, специфічних для T. gondii. Розподіл тахізоітів припиняється, їх кількість в епітелії кишечника знижується, проте тахізоіти, локалізовані в нервовій системі, зберігаються.
При хронічній формі тахізоіти зникають з вісцеральних тканин і локалізуються тільки в кістах. Хронічний перебіг хвороби може бути тривалим – до 10 місяців у собак; до 3-х років у щурів та голубів, а в деяких тварин протягом усього життя. Цей етап пов'язаний із системною імунною відповіддю, яка перешкоджає поширенню тахізоітів у крові та тканинах (печінка, селезінка, легені та ін.)
Легка форма інфекції майже завжди протікає безсимптомно, але у тяжких випадках клінічні ознаки у собаки включають: розлади дихання (50% випадків) і травлення (25%), неврологічні розлади (25%). Найчастіше це зустрічається у молодих собак із генералізованим токсоплазмозом, у деяких випадках зазначені клінічні ознаки можуть виявлятися одночасно. У зв'язку з цим важливо диференціювати токсоплазмову інфекцію від таких захворювань як чума та неоспороз.
Як правило, у собак токсоплазмоз проявляється наступними клінічними симптомами: лихоманка, втрата апетиту, задишка, блювання, діарея, судомні напади та атаксія. На відміну від кішок, поразки очей у собак при токсоплазмозі спостерігаються дуже рідко.