Напольне утримання птиці має ряд різновидів: на глибокій незмінній підстилці, планчастих або сітковидних полах, вольєрне, вигулене.

 

 

Найпоширенішим варіантом підлогового утримання є утримання на глибокій незмінній підстилці. Як підстилковий матеріал використовують торф, солому, тирсу, подрібнені стрижні качанів кукурудзи, дрібні деревні стружки, лушпиння від насіння. Торф дуже вологоємний, тому доцільно його змішувати з іншими вищезазначеними матеріалами. Глибоку підстилку шаром 20-30 см закладають перед посадкою птиці або спочатку насипають шаром 7-10 см, а потім періодично додають у процесі утримання птиці.

Підстилку настилають на сухий підлогу пташника, посипаний вапном-пушонкою шаром 7-10 см. Підлогове утримання на глибокій підстилці застосовують при утриманні батьківського стада бройлерів, качок, гусей, індиків.

 

 

При утриманні птиці на планчастих і сітковидних полах виготовляють рами (довжиною 2,2-3 м, шириною 1,2 м), які укладають на підставки. На цих рамах влаштовують підлогу з дерев'яних планок (шириною 4 см і товщиною 1,5-2 см) на відстані 2,5-3 см один від одного. Планки зверху закруглені, послід легко провалюється через щілини між ними на підлогу, з якого прибирається пометным скребком. Замість планок, як правило, швидко зношуються, можна натягнути щільну металеву оцинковану або покриту поліетиленом сітку з розміром осередків 3,5х3,5 см.

При утриманні кур на планчастих або сітковидних полах збільшується щільність посадки порівняно з утриманням на глибокій підстилці, немає постійного контакту птиці з послідом, зменшується кількість забруднених яєць, відсутня потреба в підстилці і завдяки щоденному прибиранню посліду в приміщенні зберігається чистота повітря. Але утримувати на сітковидних полах племінне батьківське стадо не рекомендується.

 

 

Вольєрне утримання рекомендується для південних регіонів з тривалим теплим періодом року. Утримання в вольєрах відповідає більше екстенсивній системі. Вольєри - це легкі споруди перед пташником з однією незакритою стороною. Підлога вольєра планчаста або сітка. У навісу з відкритої фасадної сторони є захисна штора з поліетилену або хлорвініла, яку опускають у разі зниження температури або сильного вітру. Перед вольєром облаштовують солярій з твердим покриттям (утрамбований земляний підлогу, цементний, асфальтовий або просто покритий річковим піском, галькою). Площа солярію становить не менше половини площі вольєра.

Позитивні сторони вольєрного утримання полягають у постійному русі птиці на свіжому повітрі. При цьому способі утримання економляться кошти на капітальні споруди, на придбання підстилкового матеріалу.

 

 

Вигульний утримання ідеальний варіант для утримання невеликої кількості кур. У приміщенні влаштовують гнізда та насести для яйцекладки, а обгороджений невеликий ділянку з сонячної сторони будівлі облаштовують місце для вигулу. Підлога в таких пташниках може бути як бетонною, так і земляною, але в стіні обов'язково потрібно організувати лаз на вулицю.

Звичайно, вигуляна площадка також повинна бути облаштована належним чином — обгороджена двометровим парканом, а якщо птиці схильні до перельотів, то бажано натягнути зверху сітку. З одного боку вигулу необхідно зробити тіньову зону і розмістити в ній ще кілька ящиків для яйцекладки. За розмірами територія вигулу повинна займати приблизно половину площі самого приміщення, в якому встановлюють поїлки та ємності з піском або золою.