Етіологія

Набрякова хвороба поросят або як її ще називають «набряку» - це неконтагіозна хвороба, що розвивається на 2-3 тиждень після відлучення. Виявляється характерним набряком підшкірної клітковини і під слизового шару всіх систем і органів тварини. В основі інфекції лежить грамнегативна (Гр-) паличка Escherichia coli. А має її гемолітичні та токсигенні штами, які виробляють специфічні токсини. Всмоктуючи з кишечника токсини починають впливати на судини, провокуючи при цьому вихід рідини. Рідина, у свою чергу, викликає характерну клінічну картину даного захворювання.

 

 

КЛІНІЧНІ ОЗНАКИ
 

  Класичною ознакою хвороби є набряклість повік, так звані Сонні повіки і нервові розлади. Нервові розлади такі як порушення координації, закидання голови, плавальні рухи кінцівок, парези та паралічі. Поросята відмовляються від корму, поводяться мляво та депресивно. Це одна з тих хвороб, яку можна почути. Тварини видають звуки від хрипу до вереску. Діарея спостерігається, але короткочасна і одна із перших ознак захворювання. Температура при цьому гаразд.

 

 

ПАТОГЕНЕЗ

Кишкова інтоксикація токсинами призводить до виходу води із судин. У тканинах починають утворюватися набряки. У цьому важливу роль відіграє підвищення рН шлункового соку після від'ємного періоду. Внаслідок чого бактерії зі шлунка переходять у тонкий відділ кишечника, де і починається їх розмноження. Це з переходом від білків тварин до білків рослинним. Сгодовування сухих концентратів без достатньої кількості води також сприяє розвитку захворювання. Поразка зазвичай починається з найбільших та вгодованих особин. Захворювання проявляється раптово третього тижня відлучення і також раптово після 5-7 днів зникає.

 

Інкубаційний період

Зазвичай триває 2-3 доби. Крім сильного набряку повік, можна спостерігати ще й розширення зіниць. Пригнічені тварини лежать одна на одній, забившись у куток. Частина з них з розведеними убік кінцівками. Пізніше розвивається загальний парез. Сильно вражені поросята остаточно не відновлюються. Швидкість ходи та помітне відставання у зростанні зберігається аж до переведення в цех відгодівлі.

 

 

Надлишкова течія

  При надгострій течії можуть уражатися навіть підсосні поросята останнього тижня лактації. Клінічна картина аналогічна від'ємною. Набряклість голови/припухлість навколо очей та нервові явища. Спостерігається підвищена температура (до 40-41 градусів). Діареї при цьому не встигають розвинутися. Смерть походить від 2 годин до доби. Смертність може досягати 100%!

 

 

ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА

Лабораторно набрякла хвороба підтверджується культурою тонкого відділу кишечника і ободової кишки (шляхом ізоляції гемолітичного штаму). До лабораторії потрібно відправляти тварин з різним ступенем виразності хвороби. Для виділення бактеріальної культури використовується тонкий відділ кишечника тварини, що не піддавалася лікуванню. Мікроскопічно діагноз підтверджується типовими судинними ураженнями.

 

ПАТОЛОГО-АНАТОМІЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

Патолого-анатомічне дослідження показує набряклість всього тіла та органів. Набряклість навколо очей з гіперемією та крововиливами. Збільшені поверхневі пахвинні лімфовузли, які добре пальпуються. Набряк легень із гіперемією. Набряклість коронарної лінії серця. Венозний застій із дистрофією. Набряклість кишечника та брижі ободової кишки.