Піроплазмоз — це сезонне паразитарне захворювання крові у собак, переносниками якого вважаються іксодові кліщі. Збудниками є кровопаразити роду Babesia, тому хвороба має ще одну назву – бабезіоз. Передається вона разом з укусом комахи, а пік захворюваності завжди фіксують у травні, а потім у серпні та вересні.

У слинних залозах кліщів містяться піроплазми, які у момент укусу проникають у кров собаки. Піроплазми починають паразитувати в еритроцитах, викликаючи їхнє руйнування. Еритроцитами називають кров'яні клітини, відповідальні за перенесення кисню. Руйнування великої кількості цих клітин з посиленим виробленням гемоглобіну призводить до неможливості швидкого та повноцінного перероблювання останнього внутрішніми органами. Внаслідок цього утворюється багато токсичних продуктів розпаду гемоглобіну.
Якщо не розпочати термінове лікування піроплазмозу, вже на 3-4 день стан собаки стане тяжким. Накопичення продуктів розпаду гемоглобіну порушує роботу всіх внутрішніх органів, серед яких печінка, нирки та серце. Інкубаційний період захворювання становить від 1 до 2 тижнів.
Для встановлення діагнозу піроплазмозу лікар ветеринарної клініки збирає анамнез, опитуючи власника собаки про заміські поїздки та прогулянки в лісосмузі. Також тварину ретельно оглядають на предмет присутності кліщів на тілі.Для підтвердження діагнозу потрібні лабораторні дослідження, що включають:

аналіз сечі;

аналіз крові;

мазки крові.

В останньому випадку методом фарбування в еритроцитах виявляються паразитуючи мікроорганізми.
Чим раніше буде розпочато лікування, тим легше воно протікатиме. Вже за кілька днів виникає позитивна динаміка.
У запущених випадках починаються ускладнення, а повне виліковування забирає від 1 до 3 тижнів, інколи ж вимагає ще більшого часу. Через дві-три години після введення медикаментозного препарату паразити починають масово гинути, а уражені клітини руйнуються разом із ними. Всі залишки еритроцитів вимиваються нирками та можуть закупорити ниркові канальці. На цьому фоні виникають такі ускладнення, як ниркова недостатність.

Клінічні прояви захворювання залежать від форми та стадії захворювання, особливостей організму собаки та пори року. До класичної симптоматики належать:

погіршення загального стану здоров'я;

підвищення температури;

слабкість;

млявість;

блідість слизових;

анорексія;

потемніння сечі.

Далі слизові та шкірні покрови стають жовтуватими, а сеча червоніє. Не виключено прояв неврологічних симптомів у вигляді судом та респіраторних синдромів, таких як задишка.
Клінічна картина розвивається досить швидко, а без лікування піроплазмоз може призвести до смерті. У хронічній та підгострій формах бабезіоз проявляється менш вираженими симптомами (переважно восени), а температура тіла майже не змінюється.