Саркоптоз або короста у свиней – паразитарне шкірне захворювання, що викликається мікроскопічними кліщами Sarcoptes suis та Sarcoptes parvula. Ця хвороба є дуже заразною, і в зоні ризику знаходяться не лише тварини, а й людина. Зараження свиней відбувається контактним шляхом, кліщ може потрапити до свинарника через інвентар для догляду, руки людини, яка контактує з тваринами та через траву в місцях прогулянок. Кліщ живе на рогових поверхнях шкіри та живиться епідермальними клітинами. Самка кліща відкладає до 50 яєць, у тому числі з'являються личинки. Кожна та личинок на шляху до «дорослості» проходить 2 стадії загальною тривалістю 14-15 днів. Кліщі розмножуються тільки на свині, але також здатні прожити 2-3 тижні у вологому прохолодному середовищі.
Життєдіяльність кліщів викликає сверблячка, змушуючи свиней чухати сверблячі місця, і згодом навколо «стоянок» кліщів утворюються невеликі гнійні бульбашки чи тріщини. Рідина, що з ранок, блокує «стоянку» через 6-7 тижнів після інфекції, і шкірний покрив свиней потовщується. Причому, що старше свиня, то товщі стає її шкірний покрив.

Клінічні ознаки корости

Найбільш очевидна ознака - свиня, що свербить: хвора на коросту свиня треться про будь-який зафіксований предмет. Свиня, що страждає на коросту виглядає червонішою за інших, а при уважному видно червоні цятки, не кажучи вже про загальне почервоніння навколо рила, очей, на внутрішній стороні вуха, між кінцівками, де шкірний покрив тонкий. Тертя об предмети шкодить шкірі: вона поступово покривається коричневою кіркою, зморшками, болячками та потовщується. На боках свині стирається щетина, а у тяжко хворих особин через постійне мотання головою спотворюються і потовщуються вуха, що призводить до розриву кров'яних судин усередині них.
Спостерігається також зниження продуктивності свиней. Вага при відлученні знижується на 10%, а темп зростання свиней на відгодівлі - на 5 і більше відсотків. Зниження кондиції свиноматки впливає на наслідок багатоплідність.


Діагноз


Постійного тертя про предмети, відсутності щетини на боках, зморшкуватої шкіри та болячок у вухах цілком достатньо, щоб поставити діагноз – короста. У процесі забою свиней ошпарюють, після чого оглядають шкірні ушкодження та дають їм оцінку:
1 бал - легкі пошкодження на животі, голові та сідницях
2 бали - мала або помірна кількість пошкоджень на боках та спині
3 бали – кілька «об'єднаних» ушкоджень.
Діагноз підтверджується при виявленні кліщів у глибоких подряпинах на голові та у вухах (до 80% випадків) та на задніх кінцівках (до 50% випадків).
Кліщів можна вигнати із подряпин, впливаючи на них теплом або вібрацією, а потім розглянути через збільшувальне скло.
Вилучень досить швидко можна позбавити від кліщів, чого не скажеш про дорослих свиней. Серологічні тести допомагають виявляти антитіло, але тестування поросят молодше 10 тижнів може дати невірний результат через наявність у них колострального імунітету. Серологічні тести також підтверджують звільнення від паразитів, але свиноматкам після лікування від кліщів потрібно рік, щоб остаточно позбутися антитіла.