Кнемідокоптоз птахів це захворювання, яке викликають кліщі Knemidocoptes mutans, К. gallinae, К. pilae сімейства Sarcoptidae, характеризується ураженням ніг, дзьоба та шкіри птахів.

Збудники – кліщі розміром 0,2-0,5 мм. Самці мають тіло довгасто-овальної форми, сірого з жовтуватим відтінком кольору, чотири пари коротких (у формі конуса), добре розвинених лапок, на кінцях яких є присоски зі щетинками. Самки округлої форми і значно більші за самців. Лапки вони слабо розвинені і закінчуються короткими кігтиками, на задньому кінці тіла є дві довгі щетинки. Хоботок короткий, підковоподібний, гризучого типу. mutans вражає ноги птахів, К. gallinae - шкіру, К. pilae - голову та ноги декоративних птахів.

Цикл розвитку. Кліщі проходять у своєму розвитку стадії личинки, протонімфи, телеонімфи та імаго. Самки роблять у шкірі ходи і відкладають 6 - 8 личинок, іноді яйця. Розвиток збудника триває 20-26 діб. Кліщі харчуються лімфою, запальним ексудатом та епітелієм шкіри. У довкіллі вони живуть 5 — 10 діб, а в сухому та теплому приміщенні гинуть через кілька годин.

Епізоотологічні дані. Джерелом інвазії є хворі птахи. Хворіють кури, індички, цісарки, перепела. Розповсюдженню інвазії сприяє скупчений вміст у темних, забруднених приміщеннях та неповноцінне годування птиці. Пік інвазії спостерігається у весняно-літній період. Здорові птахи заражаються під час контакту з хворими, а також через предмети догляду, клітки, гнізда.

Патогенез. Своєю механічною та токсичною дією на організм кліщі сприяють виникненню у птахів сверблячки, локального запалення шкіри та лап. Птахи інтенсивно розкльовують уражені ділянки тіла, внаслідок чого розвивається гіперкератоз. На ногах з'являються потужні тріщини сіро-білого кольору. У разі проникнення патогенних мікроорганізмів розвивається запалення суглобів та ноги потовщуються. Оскільки процес утворення кірок відбувається зсередини, м'які тканини з часом стискаються, що призводить до їхньої атрофії та сухого некрозу, внаслідок чого пальці на ногах відпадають. Шкіра запалюється, перо та пух випадають.

Симптоми хвороби. Умовно розрізняють три стадії: безсимптомну (триває 3 – 5 міс.), її встановлюють лише акарологічним дослідженням; папульозну (триває від 4 до 12 міс.), під час якої спостерігаються злущування епідермального шару шкіри, формування вузликів - папул, і крупозну, яка характеризується втратою еластичності шкіри, появою тріщин, з яких виділяється міжтканинна рідина, а також сухим некрозом ніг.
У курей лапи покриваються тріщинами та лусочками сірого кольору, які птах розкльовує до крові («луската нога», або «вапняна нога»). Спостерігаються кульгавість, викривлення ніг та пазурів. З часом пальці відпадають. При поразці тіла птиці інтенсивно вищипують перо і пух («вищипуючий свербіж»), несучість їх знижується, вони худнуть і гинуть.

Діагностика Враховують епізоотологічні дані, характерні клінічні ознаки та результати лабораторного дослідження. З уражених ніг скальпелем чи лезом бритви відбирають глибокий зіскрібок. Матеріал поміщають у лабораторну чашку, подрібнюють скальпелем і додають подвійне за обсягом кількість 10% розчину лугу або гасу. Ретельно розмішують та готують розчавлені краплі, які розглядають під мікроскопом.