Канnibalізм широко поширений і завдає великої економічної шкоди птахівничим господарствам. В основному хвороба спостерігається серед курей, індиків, фазанів, перепелів. Під раскльовом слід розуміти таке стан птиці, коли вони раскльовують один одного по окремих ділянках тіла.

На основі спостережень і аналізів встановлено такі найбільш поширені причини, що викликають канnibalізм:

 • Нерідко расклев виникає після посадки нової групи птиці в стадо зі сформованим порядком клева. Неумела підсадка вновь завезеної птиці призводить до бійок, оскільки порушується сформоване співтовариство. Недопустимо розміщувати і утримувати спільно різновікові групи птиці, оскільки порушуються закони "ієрархії" або підпорядкування. Особливо важкі наслідки расклева при розміщенні різновікових груп птиці відзначається у гусей. Ощипування пір'яного покриву і шкіри (іноді на 2/3 поверхні тіла) призводить до швидкого летального результату птиці молодших груп.
 • Інтенсивне освітлення курок, що починають яйцекладку, викликає расклев в області клоаки, оскільки клоачне кільце напружене і добре помітні кровоносні судини. Поява крові привертає увагу інших курок і може служити початком расклева.
 • Захворювання може виникнути внаслідок порушення годівлі птиці. Важливе місце в етіології канnibalізму відводиться білковому обміну. Гострий дефіцит білка в раціоні або інтенсивний непродовжений (7-10 днів) перекорм білками тваринного походження з подальшим виключенням тваринних кормів з раціону майже завжди призводить до масового расклева. Білковий перекорм порушує в організмі кислотно-лужне рівновагу в бік ацидозу, в результаті чого руйнується вітамін А, недолік якого сприяє ураженню слизових оболонок, в першу чергу клоаки. Якщо слизова оболонка стає сухою, на ній утворюються тріщини. Випадання з калом сечових кислот усугублює процес, що закінчується расклевом клоаки. Канnibalізм пов'язаний не тільки з загальним білковим обміном, а головним чином з амінокислотним складом білка. При цьому основна роль відводиться незамінним амінокислотам (метионіну, цистину, аргініну, триптофану, фенілаланіну, тирозину), що є вихідним матеріалом для біосинтезу гормонів, ферментів і вітамінів. Так, при зниженні в раціоні аргініну з 6,9 до 3,9% від загального білка у птиці спостерігається поїдання пера і виникнення канnibalізму.
 • Навколо кліматичні умови можуть бути однією з причин канnibalізму. Так, у курчат-бройлерів приводом до расклева може служити сухий повітря, який висушує пір'я, підвищує його крихкість. Птаха в таких випадках часто стискає дзьобом копчикову залозу, щоб секретом змастити пір'я, і при цьому дратує шкіру. При клітинному утриманні курчат, якщо має місце інтенсивне тривале освітлення і одноманітне годування, расклев зустрічається часто. У господарствах промислового напрямку з сухостійним утриманням утят вищипування пір'я реєструється в 25-30-денному віці.

Можуть спостерігатися і інші причини. Відзначаються випадки расклева після взяття крові з гребеня курей, проведення щеплень проти віспи. При утриманні курчат в темних приміщеннях і несбалансованому годуванні також виникає небезпека появи расклева і вищипування пір'я.

Клінічна картина захворювання визначається місцем расклева і свіжістю рани.

 • У початковій стадії расклева птахи вищипують пір'я на хвості і шиї, раскльовують пальці ніг. Якщо з'являються краплі крові, птахи ще більше раскльовують рану, і хвора птиця може загинути від втрати крові та великих пошкоджень.
 • Іноді каннибализм починається у віці понад 60 днів при переведенні з клітинного утримання на вигул. Птахи стають збудженими і починають битися, вищипуючи один в одного пір'я на голові, шиї, хвості. У птахів, які піддавалися цьому захворюванню, воно може з'являтися і в статевозрілому віці.
 • Кури м'ясних порід і італійський леггорн мають особливу схильність до поїдання пір'я. При цьому вони вищипують або склевують пір'я на шиї, спині, хвості, підбирають їх на землі. У невеликих господарствах поїдання пір'я поширюється сильніше, якщо вигулькові майданчики покриті травою.
 • У індичат расклев може спостерігатися після різкого зміни умов годівлі та утримання. Відзначаються випадки расклева шкіри і пір'я в області анального отвору після розладу кишечника і забруднення пір'я. При ущільненому утриманні буває расклев шкірних утворень у індиків під час бійок, самки можуть раскльовувати хвіст у індиків.
 • Нерідко расклев у курей супроводжується і поїданням яєць. Найчастіше причиною може служити снесення яйця з тонкою шкаралупою, яке швидко руйнується. Якщо кури склевують вміст таких яєць, то в подальшому це стає потребою, і тому, придбавши таку шкідливу звичку, кури раскльовують і поїдають потім цілком нормальні яйця.

При расклеве птица втрачає багато крові, не в змозі приймати корм, швидше слабшає, іноді випадає кишечник і настає смерть. Іноді у кур зустрічається саморасклев кінцівок, викликаний алергічним дерматитом після прийому кормів, забруднених мікотоксинами.

Патоморфологія. У птахів, загиблих від кровотечі, слизові оболонки і внутрішні органи анемічні. Іноді на тілі видно рвані рани. При злоякісній формі расклева у трупів кур можна виявити гепатоз і овариосальпінгит.

Заходи боротьби з каннибалізмом

Для запобігання каннибалізму необхідно дотримуватися таких заходів:

 • Створити сприятливі умови утримання птиці. Птахів слід утримувати в добре вентильованих приміщеннях з достатнім освітленням. Для молодняку ​​слід забезпечити просторі загони, щоб вони могли уникати бійок.
 • Забезпечити птицю повноцінним раціоном. У раціоні птиці має бути достатньо білка, вітамінів і мінералів.
 • Не допускати різких змін у раціоні і умовах утримання птиці.
 • Добре стежити за станом здоров'я птиці. При виявленні захворювань необхідно вжити заходів для їх лікування.

Завдяки своєчасному виявленню та проведенню заходів боротьби з каннибалізмом можна запобігти значним економічним збиткам.