Інфекційний ларинготрахеїт птахів (Laryngotracheitis infectiosa avium), контагіозна вірусна хвороба, що характеризується геморагічним запаленням горлянки та трахеї.

Етіологія. Збудник – вірус сем. Herpesviridae. Віріони величиною 180-250 нм, сферичної форми. Вірус добре культивується в курячих ембріонах при зараженні хоріоналантоїсною оболонкою, в культурах клітин курячого ембріона, викликаючи цитопатичний ефект. Сироватка крові перехворілих та гіперімунних птахів містить специфічні віруснейтралізуючі антитіла. Розрізняють вірулентні та слабовірулентні вірусні штами, між якими немає антигенних відмінностей. Сонячне світло вбиває вірус через 7 год на поверхні яєць він інактивується при t 60 ° C за 2 хв, в трахеї трупів зберігається при t 4-10 ° C протягом 30-60 діб, при t 8 ° С, -10 ° С - більше 370 діб, у висушеному стані під вакуумом – до 2 років. 1%-ний розчин луги, 3%-ний розчин крезолу інактивують вірус за 30 сек.


Епізоотологія. Найбільш сприйнятливі кури (у віці 5 міс - 1 року) та фазани. Індички, качки, голуби хворіють рідко. Джерело збудника інфекції — хворі та перехворілі птахи, які тривалий час залишаються вірусоносіями. Чинники передачі - корм та вода, інвентар. Вірус може переносити обслуговуючий персонал. Шляхами проникнення вірусу є носові ходи, кон'юнктива та трахея. Хвороба проявляється у вигляді епізоотій. Виникненню сприяють висока вологість приміщень, скупченість птиці та неповноцінне годування. Перехворілі птахи набувають стійкого імунітету, який передається потомству через яйця.


Симптоми та перебіг. Інкубаційний період - 6-15 діб. Розрізняють гострий, підгострий і хронічний перебіг хвороби. При гострій течії (ларинготрахеальна форма) птиці пригнічені, відмовляються від корму, сидять із заплющеними очима. Дихання утруднене, дзьоб відкритий; птахи видають своєрідні каркаючі звуки. У гортані видно фібринозні накладення, які можуть спричинити асфіксію. Спостерігаються також сльозотеча та витікання з носових отворів. Підгострий перебіг характеризується також ураженнями респіраторних органів більш слабкою мірою. При хронічній течії спостерігають кон'юнктивіт, а також набряк повік, сльозотеча, світлобоязнь, геморагії на третьому столітті, скупчення казеозної маси в мішку кон'юнктивальному, кератит, панофтальмію. Хвороба часто ускладнюється мікоплазмозом та іншими хворобами.


Патологоанатомічні зміни. Характерний катаральний або фібринозно-геморагічний трахеїт. Іноді виявляють крововилив у слизовій оболонці носових ходів та синусів, катарально-геморагічний ентерит, клоацит, синусит, бронхіт, бронхопневмонію. При гістологічному дослідженні виявляють клітинну інфільтрацію та десквамацію клітин слизової оболонки трахеї.


Діагноз ставлять на підставі епізоотологічних та клінічних даних, патологоанатоміч. змін та лабораторних досліджень (виявлення інтрануклеарних включень в епітелії трахеї, вірусу там же за допомогою флуоресціюючих антитіл, РДП, РН та ін.). Диференціюють від ньюкаслської хвороби, інфекційного бронхіту, мікоплазмозу, віспи, заразного нежитю та А-авітамінозу.