Правильне годування у птахівництві має вирішальне значення. Організм птаха отримує поживні речовини з кормом. При нестачі будь-якого з поживних елементів корму птах не може повністю виявити генетичний потенціал, що веде до ослаблення організму і, як наслідок, зниження продуктивності. Крім цього, дефіцит ряду поживних речовин призводить до виникнення різних захворювань: порушується формування кістяка, робота суглобів та внутрішніх органів, травної системи. На поганому раціоні кури, перепела та індички мають бляклий вигляд, погано операються, кульгають, часто схильні до інфекційних захворювань. Щоб уникнути таких неприємностей, птиці необхідно забезпечити повноцінне годування. Чим годувати птицю та приклади раціонів будуть наведені нижче. Тут ми розглянемо основні типи годівлі птиці, їх плюси та мінуси.
Існує три способи годування.

  • Сухий. Це зернові суміші та повнораційні комбікорми.
  • Вологий. Сухі суміші зволожуються соковитими кормами чи рідиною – водою, залишками рідкої їжі, відходами молочного виробництва тощо.
  • Комбінований. Птах отримує як сухі, і вологі корми. При цьому сухі суміші можуть перебувати в годівницях постійно, а вологі задаються один чи двічі на день.

 

 

Згодовування повнораційних збалансованих кормів є найбільш простим і ефективним способом досягти хорошої продуктивності. Виробники комбікормів самі розробляють рецепти, змішують необхідні компоненти та надають корму потрібну фракційну структуру (розмір помелу, розсип, гранули). Комбікорми виробляють для різних видів птиці, а також за віковими категоріями та напрямом продуктивності. Вони містять все потрібне, до них нічого не потрібно додавати. На всіх видах птахофабрик вже багато десятиліть застосовується лише повнораційні комбікорми. Істотний мінус використання повнораційних комбікормів – це висока вартість. Цей недолік позначається за поганих умов утримання, які не дозволяють досягти запланованої продуктивності

 

 

У підсобних господарствах при розведенні порід птиці з невисоким потенціалом продуктивності можна використовувати в годуванні гусей, качок, курей, індичок харчові відходи, зелену масу трав, випас. Застосовують у годуванні птиці вологі або сухі мішанки власного виготовлення. Доцільність такого екстенсивного птахівництва виправдовується низькою вартістю основних кормів та низьким потенціалом продуктивності птиці. Використання такого типу годівлі птиці з високим потенціалом продуктивності не є ефективним у будь-якому випадку. Сухі та вологі мішанки можна готувати за різними рецептами. У невеликих обійстях це найчастіше відходи кухні плюс деякі необхідні добавки. Основу будь-якої мішанки має становити зерно – близько 55-70%. Це може бути пшениця, ячмінь, кукурудза, овес, жито, просо. Зерно є джерелом вуглеводів та клітковини. Частину зернових у суміші можна замінювати бобовими культурами: соя, горох, віка, сочевиця, боби. Бобові містять значну кількість білка - до 20%, але він не дуже добре засвоюється птахом, тому зловживати ними не можна. До зерна обов'язково додають білкову частину – рибне та м'ясо-кісткове борошно, відходи боєнських виробництв, залишки м'ясної продукції. Необхідний птах жир вводять у вигляді рослинної олії або тих же боєнських відходів. Влітку гусакам, індичці та качкам згодовують траву, на зиму можна заготовити вітамінне сіно. До соковитих кормів відносять картопля, буряк, капусту, моркву, гарбуз і таке інше. Соковиті корми у раціоні можуть займати до 20%. Добре приготовлена мішанка з апетитом поїдається курями. Важливо, щоб вона була не лише смачною, а й корисною.

 

Щоб уникнути проблем зі здоров'ям та підвищити продуктивність птицю потрібно забезпечити вітамінами та мінералами. Для цього курям щодня дають премікси та інші кормові добавки. Розрізняють вітамінні, мінеральні, білкові, вітамінно-мінеральні, білково-вітамінні, білково-вітамінно-мінеральні добавки. Як правило, рекомендовані норми введення цих добавок дають змогу забезпечити потребу птиці в біологічно активних речовинах.