Гіпостатична пневмонія (Pneumonia hypostatica) - запалення бронхів і альвеол лобулярного типу, що виникає на фоні уповільненого кровотоку у легенях та набряку (гіпостазу). Хворіють переважно виснажені, ослаблені іншими хворобами тварини, найчастіше - коні і велика рогата худоба.

 

Етіологія

 

Здебільшого гіпостатична пневмонія є наслідком незаразних та інфекційних хвороб, які супроводжуються серцево-судинною недостатністю і застоєм крові у легенях. Сприяє захворюванню тривале вимушено лежаче положення тварин, особливо за травм кінцівок, м'язів, виснаження.

 

Патогенез

 

Зниження артеріального тиску і застій крові у малому колі кровообігу послаблюють резистентність тканин легень, спричиняють випотівання транссудату в міжальвеолярні проміжки та альвеоли. Настає набрякання слизової оболонки і підслизового шару бронхів та міжальвеолярної сполучної тканини. Внаслідок зниження загальної і місцевої резистентності у місцях гіпостазу інтенсивно розмножуються мікроорганізми, ексудат швидко заповнює альвеоли та бронхи. Уражені часточки мають тенденцію швидко зливатися у великі ділянки (зливна пневмонія), розвивається інтоксикація і декомпенсована серцево-судинна недостатність.

 

Симптоми

 

Захворювання характеризується гострим перебігом, швидким поширенням патологічного процесу в легенях і, ж наслідок, інтенсивним наростанням симптомів дихальної та серцево-судинної недостатності. Хворі тварини пригнічені, температура тіла підвищена, апетит знижений або відсутній. Спостерігають ціаноз видимих слизових оболонок, тахіпное, змішану задишку, асиметрію дихальних рухів (за однобічної пневмонії). Витікання з носових ходів серозно-слизистого характеру, з домішками еритроцитів. Кашель приглушений, послаблений, вологий, з незначним виділенням мокротиння. Над ураженими ділянками легень прослуховують крепітацію, дещо пізніше  дрібні крупнопухирчасті хрипи, перкусією виявляють притуплений і тупий звуки. Швидко розвивається серцево-судинна недостатність, тони серця, особливо другий, послаблені (на відміну від катаральної бронхопневмонії).

 

Перебіг - гострий, смерть настає протягом кількох днів.

 

Діагноз

 

Ставлять за даними анамнезу і клінічними симптомами (швидкий розвиток симптомів пневмонії з явищами набряку легень, серцево-судинною недостатністю, серозно-геморагічні витікання з носових ходів, послаблений другий тон). Диференціюють крупозну пневмонію, пастерельоз, респіраторну форму ринопневмонії та грип коней, плевропневмонію великої рогатої худоби, лобулярні пневмонії.

Прогноз обережний, оскільки швидко розвивається серцевосудинна недостатність.

 

Лікування

 

Лікування має бути енергійним і невідкладним, спрямованим на ліквідацію причин хвороби. Тварин, що не піднімаються, 3-4 рази на добу перевертають з одного боку на інший. Для зниження ексудації в легенях внутрішньовенно вводять кальцію хлорид або кальцію глюконат. Застосовують серцеві засоби - глюкозу, кордіамін, спиртові розчини камфори з глюкозою; протиалергійні - піпольфен, супрастин; антибіотики і сульфаніламідні препарати, оксигенотерапію.

 

Профілактика

 

За хвороб, що супроводжуються вимушено лежачим положенням та серцево-судинною недостатністю, передбачають застосування серцевих засобів, кальцію глюконату чи хлориду, тварин утримують деякий час у стоячому положенні за допомогою різних пристосувань