Аспіраційна пневмонія

Аспіраційна пневмонія (Pneumonia aspirationis) - запалення легень і бронхів лобулярного типу, яке виникає внаслідок попадання у дихальні шляхи сторонніх речовин. Хворіють здебільшого коні і велика рогата худоба.

 

Етіологія

У новонароджених тварин хвороба виникає внаслідок попадання в трахею навколоплідної рідини, що буває під час затяжних родів, у молодняку під час напування молоком з відра, особливо в тих господарствах, де телятам не дають води; через порушення акту ковтання внаслідок фарингіту або паралічу м'язів глотки, розлади функції блукаючого нерва, невміле введення лікарських речовин за допомогою носостравохідного зонда, насильне і неправильне давання через рот великої кількості рідини або сильно подразливих медикаментів.

 

Патогенез

Внаслідок попадання рідкого корму або медикаментів у бронхах і легенях розвивається катаральне або катарально-гнійне запалення, же може ускладнюватися гнійно-некротичним процесом. Пневмонія швидко прогресує, що може закінчитися сепсисом або гангреною легень.

 

Симптоми

Перебіг гострий. Після попадання у дихальні шляхи сторонніх мас з'являється кашель, через кілька годин прискорюється частота дихання, зникає апетит, загальний стан різко погіршується. Розвивається катаральна, а потім гнійно-катаральна бронхопневмонія. Виявляють ціаноз видимих слизових оболонок, гнійно-слизові витікання з носових ходів, змішану задишку та вологі хрипи в легенях.

 

Діагноз

Ставлять на основі анамнезу і клінічних симптомів. Від катаральної бронхопневмонії відрізняється характером мокротиння, швидким розвитком, тяжким перебігом.

 

Прогноз

Прогноз обережний, оскільки захворювання може ускладнюватися гангреною легень.

 

Лікування

 Необхідно усунути причину хвороби. Призначають курс лікування антибіотиками, серцевими засобами, застосовують оксигенотерапію, розчини глюкози і кальцію хлориду (див. «Катаральна бронхопневмонія»).

 

Профілактика

Дотримуються правил давання лікарських препаратів, зондування стравоходу, напування телят молоком.