Захворювання виникає у тварин різного віку, статі, породи, частіше спостерігається у молодих собак, які страждають на діарею на тлі інвазій та інфекцій кишечника, а також іншими розладами травного тракту. Зазвичай травні порушення передують випаданню.
У дорослих тварин причинами захворювання частіше є проктит, коліт, простатит і аденома простати, патологічні пологи, грижа промежини, пухлини та сторонні тіла прямої кишки, сечокам'яна хвороба, тенезми, що виникають після операцій на сечостатевих органах, а також інші захворювання, що призводять до сильних частих позивам.


Симптоми захворювання залежить від тяжкості процесу, існує 4 ступеня випадання прямої кишки.

 

1-а ступінь: пряма кишка випадає тільки під час акту дефекації, під час напруження тварини і самостійно вправляється (частина кишки сферичної або циліндричної форми, що випала, спочатку гіперемована, вправна в анальний отвір);

2-й ступінь: випадання прямої кишки відбувається під час акту дефекації і потрібно ручне вправлення (слизова оболонка стає набрякою, сухою, з дрібними тріщинами, що кровоточать, бурим фібринозним нальотом на слизовій оболонці, з ділянками некрозу, виразками, не вправна);

3-й ступінь: пряма кишка випадає при будь-якому підвищенні внутрішньочеревного тиску;

4-й ступінь: випадання прямої кишки відбувається під час ходьби тварини і за будь-якого фізичного навантаження.

Для діагностики незважаючи на явну клініку цієї проблеми, необхідно провести повне фізичне обстеження тварини, у тому числі аналіз крові: загальний та біохімічний.

Результати аналізу крові зазвичай показують норму, проте можуть спостерігатися деякі збільшення рівня лейкоцитів, що цілком зрозуміло, що розвивається запаленням, або навпаки свідчать про наявність інфекції, що провокує пролапс.

Дослідження калу може виявити наявність паразитів.

Рентгенографія та УЗД черевної порожнини допоможе виявити можливі патології збільшення простати, сторонні тіла в кишечнику тварини, потовщення стінок сечового міхура або каміння в нирках, які можуть виявитися причиною випадання прямої кишки.
Якщо тканина прямої кишки життєздатна і немає інвагінації кишечника, проводять вправлення прямої кишки. У разі, якщо стався некроз, проводять резекцію прямої кишки.