Токсаскаридоз собак та інших м'ясоїдних тварин – захворювання, що викликається круглими гельмінтами із сімейства Ascaridae, які паразитують у тонкому відділі кишечника.
Збудник – Toxascaris leonina – сіро-жовтого кольору, передній кінець забезпечений вузькими (у порівнянні з Т. cards) бічними крилами. Довжина самок 6,5-10 см. Хвостовий кінець самців менш вигнутий, є 2 спікули рівної величини. Яйця світло-сірі, округлої форми з гладкою оболонкою (0,075-0,085 мм).
Біологія розвитку. Хворіють собаки, лисиці, песці, єноти та інші м'ясоїдні. Личинки, що вийшли з яйця в кишечнику собаки, впроваджуються в підслизовий шар, де ростуть і розвиваються до одного місяця, а потім повертаються в порожнину кишечника, де розвиваються до статевозрілої стадії за 21-28 діб. Тривалість життя нематод становить 7-8 місяців.
Динаміка розвитку токсаскаридоза залежить від віку: найбільш схильні до інвазії собаки у віці 6-12 місяців.
Зараження. Захворювання поширене майже повсюдно. Паразитування личинок у підслизовій тонкого кишечника обумовлює гастроентерити, що призводить до порушення травлення.
Симптоми. При інтенсивній інвазії можуть спостерігатися закупорка кишечника та розриви його стінки. Іноді гельмінти проникають у жовчні перебіги печінки та підшлункової залози. Хворі тварини худнуть, відзначається анемія та нервові явища, порушується функція травлення.