Сальмонельоз (salmonellosis) свиней або паратиф - інфекційна хвороба молодняку сільськогосподарських тварин, частіше після відлучення від маток або при переведенні на згодовування збірного молока, що характеризується ураженням кишечника, легенів, печінки та інших органів.


Етіологія. Збудник у поросят – S. cholerae suis та її варіанти; у телят - S. dublin, рідше S. typhimurium та S. enteritidis; у ягнят – S. abortus ovis; у лошат - S. abortus egui. Всі представники сальмонельозної групи морфологічно не відрізняються один від одного. Це маленькі палички (1-4 х 0,5 мкм) із закругленими кінцями, грамнегативні; спір та капсул не утворюють, рухливі. Добре ростуть на звичайних живильних середовищах при рН 72-76 і температурі 37 °С. Малостійкі до різних дезінфікуючих засобів.


Епізоотологічні дані. Поросята хворіють з першого дня життя до 4-х місячного віку (частіше після відлучення). Хвороба передається від хворих тварин та бактеріоносіїв у будь-яку пору року, частіше у зимово-весняний період аліментарним шляхом через інфіковані молоко та обіг. Факторами передачі збудника також є підстилка, предмети в приміщенні, одяг та взуття обслуговуючого персоналу, на які потрапляють кал, сеча та інші виділення хворих особин, що містять сальмонели.


Течія та симптоми. Інкубаційний період триває від 1 до 8 діб. Форма захворювання може бути гострою та хронічною. У хворих особин при гострому перебігу підвищується температура тіла (лихоманка), вони відмовляються від вимені, у них синіють вуха, свині більше лежать. На 2-у – 3-ту добу з'являється смердючий пронос: кал рідкий, у ньому багато слизу, іноді кров. При підгострому та хронічному перебігу хвороби відзначається пневмонія: почастішання дихання, витікання з носа, сухий та рідкісний кашель, що змінюється вологим, частим, болючим. Може розвинутися і запалення суглобів - вони стають набряклими, болючими, розвивається кульгавість. У поросят розвивається пронос, який то припиняється, то з'являється знову. В результаті тварини худнуть, їх шкіра набуває сірого кольору. Без лікування хворі гинуть. У тварин, що перехворіли, виробляється імунітет. Летальність становить від 25 до 75%.


Діагноз ставлять на підставі епізоотологічних даних, клінічних ознак, патологоанатомічних змін, результатів бактеріологічних та серологічних досліджень. Діагноз на сальмонельоз вважають встановленим при виділенні культури із властивостями характерними для даного збудника та типізації її в РА.
Необхідно диференціювати у телят від диплококової інфекції та колібактеріозу, у поросят – від класичної чуми та дизентерії, у лошат – про стрептококову інфекцію, у ягнят – від анаеробної дизентерії.