Простогонімоз птахів – хвороба викликають трематоди Prosthogonimus ovatus. P. cuneatus сімейства Prosthogonimidae підзагону Fasciolata. Збудники локалізуються в яйцеводі (дорослі птахи) або фабрицієвій сумці (молодняк).
Збудники. Це дрібні (довжиною 3-6 мм, шириною 1-2 мм) плоскі гельмінти грушоподібної форми. За життя мають рожевий колір. Обидві присоски розміщені в передній частині, сім'яники - по горизонталі задньої частини тіла паразита. Жовточники слабо розвинені. Петлі матки займають середню та задню частини тіла. Статеві органи відкриваються на передньому кінці тіла гельмінта поруч із ротовою присоскою.
Цикл розвитку. Збудники – біогельмінти. Дефінітивні господарі - свійський птах (кури, індички, рідше качки та гуси) та дикі птахи (куріпки, глухарі, перепілки, фазани, журавлі, граки). Проміжними господарями є прісноводні молюски Bithynia leachi, Gyraulus albus, додатковими – личинки бабок із пологів Libellula, Anax, Cordulia. Хворі птахи виділяють у зовнішнє середовище яйця трематод. За умови потрапляння у воду через 8-14 днів усередині яєць формуються мірацидії. Звільнившись від яєчних оболонок, личинки плавають і згодом проникають у чоло проміжного господаря. У печінці молюска розвиваються спороцисги, редії та церкарії. При температурі 25 - 27 ° С церкарії формуються за 45 днів. Надалі вони залишають організм молюска і у воді через рот чи анус проникають у личинку бабки. Протягом 70 днів у м'язовій системі додаткового господаря формуються інвазійні личинки збудника – метацеркарії. У процесі метаморфозу комах інвазійні личинки передаються лялечці та імаго. Птахи заражаються при поїданні уражених метацеркаріями личинок, лялечок або імаго бабки. У кишечнику птахів комахи перетравлюються, а метацеркарії паразитів проникають у фабрицієву сумку або в яйцеводи, де через 1-2 тижні стають статевозрілими.
Епізоотологічні дані. Хвороба реєструється часто. Заражаються птахи різного віку, проте тяжко хворіють лише дорослі кури. Зараження курей та водоплавних птахів починається навесні. Захворювання курей та індиків частіше реєструють на фермах, розташованих поблизу водойм, де свійський птах скльовує дорослих бабок, особливо після дощу та в період ранкових рос навесні та в першій половині літа. Качки та гуси можуть заражатися на водоймах протягом усього теплого періоду року внаслідок заковтування личинок бабок. Розвиток личинок бабок відбувається у прибережних зарослих ділянках річок, ставків та озер. Метацеркарії збудників зимують в організмі бабок. Спалахи інвазії серед свійської птиці спостерігаються у квітні — червні.
Патогенез. Найважчий перебіг патологічного процесу у дорослого птаха. У яйцеводі збудники викликають подразнення слизової оболонки та порушують його функції. Спочатку настає гіперфункція шкаралупових та білкових залоз, пізніше припиняється виділення солей кальцію та білка. Утворюються ненормальні яйця (позбавлені шкаралупи чи жовтка). Підвищується скорочувальна функція яйцеводи. Він збільшується обсягом, нерідко спостерігається його параліч чи розрив.
Симптоми хвороби. Розрізняють три стадії клінічного перебігу хвороби курей.
У першій стадії загальний стан птиці задовільний, але знесені яйця мають витончену шкаралупу. Згодом з'являються яйця — виливки, тому кажуть, що кури ллють яйця. Поступово несучість знижується. Ця стадія триває близько 1 місяця.
У другій стадії хвороби знижується апетит, збільшується черевце, з'являється загальне нездужання, хитка обмежена хода. Кури довго сидять на гніздах, проте яєць не несуть. Натомість птах виділяє вапноподібну рідину, змішану з білково-жовтковою масою. Ця стадія триває близько тижня.
Третя стадія характеризується різким погіршенням загального стану птиці, підвищенням температури тіла, відмовою від корму та спрагою. Іноді буває пронос із смердючим запахом. Більшість хворих курей через 3-7 днів гинуть.
Патологоанатомічні зміни. Виражені зміни в організмі хворого птаха наступають лише у разі значної інтенсивності інвазії (вона може досягати 130 паразитів). На першій стадії хвороби помітне катаральне запалення слизової оболонки фабрицієвої сумки у молодняку та яйцеводи – у дорослих курей. На другій та третій стадіях у просвіті яйцеводів виявляють білкові конкременти. У разі розриву яйцеводів з'являється перитоніт. У черевній порожнині знаходять сформовані яйця, іноді гнійний ексудат. Печінка кровонаповнена, на міокарді - крововиливи, селезінка значно збільшена. Спостерігають катаральне запалення слизових оболонок кишечнику та клоаки.
Діагностика Прижиттєвий діагноз встановлюють на основі клінічних ознак, епізоотологічних даних та результатів дослідження виділень із клоаки. Методами послідовного промивання фекалій можна знайти дорослих паразитів, а шляхом флотації по Щербовичу — яйця збудників. Посмертно діагноз підтверджується патологоанатомічними змінами та виявленням гельмінтів у місцях їх локалізації.