Запалення плеври легень у собак реєструють досить рідко. За течією плеврит ділиться на гострий і хронічний, за локалізації – на обмежений та дифузний, а залежно від характеру запального процесу – на ексудативний (випітний) та сухий. Ексудативний плеврит буває серозним, серозно-фібринозним, гнійним та гнильним. При гнійно-гнильних плевритах внаслідок розкладання ексудату відбувається скупчення рідини в плевральній порожнині (гідропневмоторакс).
Плеврит як самостійне захворювання є наслідком застуди або занесення інфекції при пораненнях грудної стінки; первинно виникає вкрай рідко. У більшості випадків розвивається як вторинне захворювання при ускладненнях пневмоній, пневмотораксу, перитоніту, карієсу ребер, септицемії, деяких інфекцій та інших хвороб, якщо не відбулося повного одужання тварини, а етіологічні фактори продовжують діяти.
У собак хвороба, зазвичай, протікає гостро, рідше – хронічно. Основними симптомами є загальне пригнічення, слабкість, відсутність апетиту, зниження рухливості та працездатності. Температура підвищується на 1-1,5 ° С. Дихальні рухи часті та напружені, змішана задишка та абдомінальне дихання. Для одностороннього плевриту характерним симптомом є асиметрія дихальних рухів грудної клітки. Тварини рідше лягають. При сухому плевриті зазвичай укладаються на здоровий бік, а при вологому - на уражену.
При сухих плевритах виражена хвороблива реакція під час пальпації та перкусії міжреберних проміжків. При випітному плевриті хворобливості зазвичай не виявляють.
Аускультацією встановлюють шуми тертя плеври, синхронні дихальні рухи.
На початкових стадіях розвитку випітного плевриту поряд із шумом тертя плеври можна також виявити шуми плескоту. Згодом шуми тертя зникають; на ураженому боці прослуховуються ослаблені тони серця і дихальні шуми, але в здорової – посилене везикулярне дихання. Спостерігається притуплення області легень з горизонтальною верхньою межею, яка не зсувається при зміні положення тіла тварини. Відзначають наростання симптомів дихальної та серцевої недостатності.
Рентгенографічне дослідження при випотних плевритах показує затінення нижніх ділянок легеневого поля, верхня горизонтальна лінія коливається під час дихальних рухів. Для уточнення діагнозу рекомендується провести пункцію плевральної порожнини.
У диференціальній діагностиці виключають гідроторакс, гемоторакс, перикардит, ревматизм, гідремію, крупозну пневмонію, хронічний нефрит. При гідроторакс хворобливості грудної стінки немає, температура нормальна.