Збудник Pasteurella multicida (Pasteurella avium) - інфекційна хвороба птахів, що викликається пастерелами і виявляється при гострій течії симптомами септицемії з утворенням на серозних та слизових оболонках множинних крововиливів.

Сприйнятливість. Захворюють на пастерельоз всі види свійської птиці і багато диких.

Джерела та шляхи зараження. Джерелами зараження є хворий і перехворілий птах (бактеріоносії), гризуни, а також інші види тварин (свині, кролики, а іноді і рогата худоба), відходи боєнського виробництва, кров та органи загиблих птахів, інфіковані корми, вода, гній, предмети догляду та ін. Є повідомлення про зараження птиці через кліщів та личинок Dermanyssus gallinae.
Зараження відбувається через слизові оболонки рота, глотки, кишечника, верхніх дихальних шляхів та пошкоджену шкіру.


Симптоми. Тривалість інкубаційного періоду від кількох годин до 3-5 днів. При гострій і підгострій течії пастерельозу пір'я скуйовджене, крила опущені, апетит відсутній, спрага, дихання прискорене, сонливість, птах усамітнюється. Температура тіла підвищується до 43-44 ° (Норма 41-24,5 °). Гребінець та сережки синіють, кон'юнктива запалена, нежить, іноді пінисте витікання з носових отворів. Дефекація часта, випорожнення рідкі, зеленого, червоного або червоного кольору. У більшості хворих птахи гинуть, а перехворілі є бактеріоносіями.
При хронічному або атиповому перебігу пастерельозу відзначається запалення однієї або обох сережок. Запалені сережки збільшуються в обсязі в 3-10 разів, а після розсмоктування продуктів запалення стають щільними та зморшкуватими. В основі пальців утворюються гнійники величиною з горошину, горіх і більше.


Розтин. Найбільш характерними патологоанатомічними змінами при пастерельозі є крововиливи в епікарді (серце), печінці, очеревині, брижі, жовтках, повітроносних мішках, а також на слизовій оболонці кишечника, особливо дванадцятипалої кишки. Слизова оболонка кишечника набрякла, місцями відшарована, просвіт кишечника заповнений густою слизовою оболонкою, нерідко з домішкою крові. Відзначається жирове переродження печінки та наявність на її поверхні сірувато-білих некротичних ділянок. Нирки набряклі, гіперемовані. Фолікули (жовтків) геморагічно запалені, нерідко спостерігаються розриви їх. Часто відзначаються набряк легень, пневмонія та фібринозний плеврит. У серцевій сорочці міститься драглистий ексудат. При хронічному (атиповому) перебігу пастерельозу у вогнищах запалення, т. е. біля основи пальців, на сережках, знаходять відкладення гнійних чи казеозних мас.


Діагноз. Діагностують пастерельоз на підставі клінічних ознак, результатів розтину трупів та епізоотологічних даних (гострий перебіг хвороби, одночасне захворювання курей та водоплавного птаха, велика смертність). Підтверджують діагноз мікроскопією мазків та бактеріологічним дослідженням патологічного матеріалу.