Мастит – це гостре чи хронічне запалення молочної залози. Найчастіше мастити у собак реєструються в післяпологовому періоді або за наявності помилкової вагітності, коли молочні залози собаки посилено секретують молоко. З мікробної асоціації основним збудником маститу є стафілококи та стрептококи.
Безпосередньою причиною виникнення маститу у собак є:

  • Травми молочної залози, які часто наносяться кігтями голодних цуценят під час ссання, внаслідок чого в ранки проникає бактеріальна інфекція, що призводить до запалення.
  • Застій молока в молочній залозі (так званий застійний мастит), спричинений скупченням у вимені собаки не висмоктаного молока при народженні мертвого приплоду, ранньому не правильному відлученні цуценят від матері, при інтенсивній лактації у суки.
  • Післяродова інфекція та інтоксикація організму при наявності в матці емфізематозних плодів, плоду, що затримався, післяпологового ендометриту, а також при захворюваннях шлунково-кишкового тракту.
  • Хибна вагітність (зазвичай 2 місяці після течки).
  • Закупорка протоки сфінктера соска.

Мастит у собак може виникнути від високих та низьких температур, вплив на молочну залозу хімічних речовин, внаслідок перенесеного стресу. Велику роль виникнення маститу у собак грає спадкова схильність до цього захворювання. Запальний процес у молочній залозі у собак найчастіше протікає у формі катарального або гнійного маститу, залучаючи до процесу один або кілька пакетів молочної залози.
У хворого собаки відзначаємо млявість, зниження або відсутність апетиту. Уражені пакети молочних залоз візуально збільшені у розмірі, при пальпації щільні, болючі та гарячі на дотик, їхня шкіра почервоніла (якщо шкіра не пігментована). При натисканні на соски з них виділяється при катаральному маститі водянисте молоко з домішкою зеленувато-бурих або сіро-білих пластівців. При гнійному маститі - невелика кількість, іноді кілька крапель жовтуватої або жовтувато-коричневої рідини або густої маси сірого кольору, нерідко з домішкою крові.
При відсутність своєчасної кваліфікованої ветеринарної допомоги катаральний і гнійний мастит може перейти в абсцес, при якому абсцеси мимоволі розкриваються і з свища виділяється гнійний вміст темно-сірого кольору зі шматочками тканин, а згодом у флегмону і гангре.