Хвороба Марека (нейролімфоматоз, параліч птахів) — висококонтагіозна вірусна хвороба курей та індичок, що виявляється у двох формах: класичній (ураження периферичної та ЦНС) та гострій (лімфоїдний лейкоз). Найбільш сприйнятливі кури і особливо курчата в перші 2 тижні життя. Але хворіють також індички, фазани, качки, гуси, лебеді.

Збудник: ДНК-вірус - Herpesvirus galli-2 з роду Herpesvirus сімейства Herpetoviridae В. Розмір віріона 150 - 250 нм. Збудник містить 6 різних антигенів, головні з них позначають буквами А, В, С. Наявність загального антигену у всіх патогенних штамів забезпечує імунологічне спорідненість збудника.

Симптоми: Інкубаційний період 13 - 150 днів і більше. Чим вищий генетичний потенціал породи і молодший за птицю, тим більша схильність у них до хвороби Марека і коротший інкубаційний період. Тривалий час розрізняли та описували три клінічні форми хвороби: а) невральну з ураженням периферичної нервової системи; б) окулярну (очну), що протікає зі змінами кольору райдужної оболонки та просвіту зіниці; в) вісцеральну, що характеризується утворенням пухлин у паренхіматозних органах. В даний час прийнята класифікація, що виділяє класичну та гостру форми хвороби Марека.

Класична форма протікає повільно, переважно виявляючись нервовим синдромом, іноді – ураженням очей, вісцеральним та змішаним процесами. В результаті ураження периферичної нервової системи виникають кульгавість, відвисання крил і хвоста, скручування шиї. У окремих особин реєструють проходять напівпаралічі, що закінчуються одужанням. До цієї форми хвороби також відносять зміну кольору райдужної оболонки (іридоцикліт) з частковою або повною втратою зору. Просвіт зіниці змінюється, стаючи вузьким, зірчастим, грушоподібним; при цьому втрачається реакція на світ. Зазвичай птах гине через 1 - 16 місяців після появи перших ознак хвороби. Летальність птиці при цій формі хвороби коливається від 1 до 30%.

Для гострої форми хвороби Марека властиві клінічні ознаки, що нагадують лейкоз птахів. Тому цю форму хвороби Марека правильніше називати лейкозоподібною формою з утворенням неопластичних пухлин. На неї хворіють птахи у віці 30-160 днів. Хвороба виникає раптово, супроводжується масовою загибеллю птиці та падінням продуктивності. Протягом 1-2 тижнів перехворюють всі птахи, що перебувають у стаді. В окремих особин можуть розвинутися парези та паралічі. Провідними клінічними ознаками є розлад травлення, втрата маси, відмова від корму, занепад сил, ненормальна постановка тіла, голови, крил, ніг, хвоста. Ці ознаки викликані утворенням у внутрішніх органах пухлин, що призводять до загального порушення стану організму птиці.

Джерело збудника: хворий птах.

Патолого-анатомічні зміни. У тушках та органах знаходять анемічність тканин, іноді атрофію м'язів ніг, крил чи виснаження. Найбільш типові для хвороби патологічні зміни — саловидної консистенції сірого кольору та різної конфігурації «пухлини», які майже завжди виявляються в яєчниках і насінниках, серцевому м'язі, легенях, печінці, нирках, підшлунковій залозі, фабрицієвій сумці, м'язах, нервах плечового. Печінка, селезінка, нирки збільшені, з гладкою або горбистій поверхнею, з дифузними або осередковими вузликами сірого кольору. У птахів з гострою хворобою можуть бути поодинокі «пухлини» в одному або двох життєво важливих органах, задовільна вгодованість.

Діагноз ставлять з огляду на епізоотологічні дані, клінічні ознаки, патологічні зміни, результати лабораторного дослідження та біопроби. Біопробу ставлять на добових курчатах, вільних від антитіл. Заражають підшкірно або внутрішньом'язово суспензією патматеріалу, взятого від хворого птаха. Результати оцінюють через 3 тижні за наявності специфічного антигену в шкірі.