Бронхітом називають запалення слизової оболонки та підслизової тканини бронхів. Розрізняють макро- та мікробронхіти. У першому випадку запальний процес локалізується у великих бронхах, коли хвороба поширюється на дрібні бронхи – це мікробронхіт. Якщо запалення поширюється вздовж бронхіального дерева, бронхіт називають дифузним. Дифузний бронхіт у собак трапляється досить часто. За характером запального ексудату бронхіти бувають катаральними, фібринозними, гнійними, гнильними та геморагічними; за походженням – первинними та вторинними; за течією – гострими та хронічними.
Первинний бронхіт починається через застуду. Причиною захворювання буває переохолодження тварини при купанні в холодній водоймі, лежання на холодній та сирій землі, тривале перебування під дощем, вигул у холодну та сиру погоду, довгі прогулянки при сильному морозі та вітрі. Розвитку первинних бронхітів сприяють нестача в раціоні вітамінів А, С та групи В, подразнення слизової оболонки при вдиханні диму, пилу, гарячого та холодного повітря. У домашніх умовах собака може застудитися при протягу у приміщенні.
Вторинні бронхіти проявляються на тлі інфекційних захворювань – чуми, ринотрахеїту, аденовірозу, а також деяких незаразних – ларингіту, трахеїту, плевриту, пневмонії, гіповітамінозу А.
При неефективному лікуванні гострої форми бронхіту процес може хронізуватися.
При гострому бронхіті загальний стан собаки задовільний або трохи пригнічений, апетит часто буває знижений, температура коливається на верхніх межах норми або підвищена на 0,5 ° С, пульс прискорений.
Характерним симптомом бронхіту є напади частого кашлю. Спочатку він сухий і болісний, але через 3-5 днів при сприятливому перебігу стає вологим, глухим та безболісним. При аускультації реєструють жорстке везикулярне дихання, сухі хрипи (у перші дні бронхіту), дрібно або великопухирчасті вологі хрипи (в наступні дні). З носових отворів виділяється спочатку густий, а потім рідкий ексудат. При перкусії грудної клітки змін не виявляють. Аналізи крові показують нейтрофільний лейкоцитоз зі зсувом ядра вліво, зниження кислотної ємності сироватки крові, високий рівень ШОЕ.
При мікробронхіті температура тіла підвищується на 1-2 ° С, пульс частішає, посилюється змішана задишка. Аускультація в уражених ділянках виявляє хрипи.
При хронічному бронхіті захворювання набуває затяжного характеру, реєструються періоди поліпшення та ремісії. Спостерігається поступове схуднення тварини, блідість слизових оболонок. Хрипи сухі, свистячі, посилюється видихальна задишка. Кашель сухий, переважно вранці. При рентгенологічному дослідженні легеневе поле не змінено, проте при хронічному бронхіті виявляють наявність ділянок емфіземи легень та посилення бронхіального малюнка.
У лейкограмі можливі еозинофілія та моноцитоз.
При усуненні причин хвороби та своєчасно розпочатому лікуванні бронхіт протікає сприятливо, собака одужує протягом 7-10 днів.
Діагноз ставлять з урахуванням анамнестичних даних та клінічних ознак, лабораторних та рентгенологічних досліджень.
У диференціально-діагностичному відношенні виключають передусім інфекційні (ринотрахеїт, парагрип, чума, аденовіроз) та інвазійні (аскаридоз, кокцидіоз) захворювання. Для цього використовують епізоотологічні, мікробіологічні, вірусологічні та інші дослідження.