Аспергільоз - заразне захворювання, йому схильні птахи всіх видів, худоба і людина. Викликається грибком роду аспергіллус, який широко поширений у ґрунті та потрапляє в організм шляхом вдихання спор, що піднімаються у повітря від зараженої поверхні.
Збудником хвороби є цвілевий грибок роду аспергіллус. Основним джерелом зараження є уражені грибком корми, підстилки, гнізда та ін. Активно грибок розвивається у вологих, розігрітих підстилкових матеріалах (солома), траві. При висиханні заражених кормів і підстилки пил, що утворюється, майже повністю складається зі спор грибів. Вдихання цього пилу призводить до інфікування організму та до подальшого захворювання, перебіг якого залежить від кількості суперечок, що потрапили в організм.


Симптоми. При попаданні суперечки в організм птиці виникає запальний процес - гостра пневмонія, можливо, з формуванням вузликів, розвиваються кон'юнктивіти. Розрізняють дві форми перебігу хвороби:


Гостра форма характерна для молодняку старше 4-денного віку. У хворого птаха уражені респіраторні органи, розвиваються кон'юнктивіт, судоми, діарея. Відзначається спрага та поганий апетит. Загибель молодняку птиці настає через 24-48 годин.
Хронічна форма аспергільозу птиці не має характерних симптомів. У птиці поганий апетит, пригнічений стан, проявляється спрага. Через 3-4 дні з'являється пронос, серозні витікання з носової порожнини та очей. У деяких випадках уражаються очі: над віками формуються казеозні (білкові) відкладення, деформується рогівка. У дорослого птаха хвороба завжди супроводжується падінням несучості (10-20%), іноді – кульгавістю. Аспергільоз у гусенят характеризується слабкістю, ускладненим диханням, прогресуючим схудненням.


Паталогоанатомічні зміни зміни залежать від форми перебігу та місця інфікування хвороби. У трахеї, повітроносних мішках, бронхах, зрідка на поверхні легень, є 1-2 вузлики. Рідше трапляються генералізовані поразки. При гострій формі хвороби виявляються геморагічні ураження легень або поява в їхній порожнині жовто-білих вузликів діаметром 1-3 міліметри (іноді – більше). У процес можуть залучатися повітроносні мішки. У затяжних випадках відзначаються осередки локалізованої гепатизації легень, іноді їх видно неозброєним оком. Міліарні вузлики у легенях можуть зливатися у щільні казеозні маси. Трапляється, що повітроносні мішки покриті 5-міліметровим казеозним згустком, який може набувати зеленого відтінку. У виняткових випадках усі легені можуть виявитися інфільтрованими сірувато-жовтим ексудатом. У печінці виявляються застійні явища, у тонкому відділі кишечника – геморагічний запальний процес.


Мікроскопічне дослідження зрізів легень виявляє фокусну пневмонію, вузликові утворення, схожі на туберкули, та множинні некрози. Бронхи та бронхіоли заповнені слизом, фібрином, ядерними сегментами, лейкоцитами, міцелієм, який, проникаючи у клітини, пронизує паренхіму легень. У цьому виникають ексудативні запальні процеси чи некрози. У центрі туберколоподібних вузликів видно гіфи, що розходяться, оточені реактивною зоною запалення, схожою на грануляційну тканину. Часто у вогнищах ураження з'являються гігантські клітини.


Діагноз «аспергільоз» ставлять на підставі епізоотологічних даних та результатів клінічних, паталогоанатомічних та мікробіологічних досліджень. Для мікроскопічного дослідження використовують вузлики з легенів. Їх вміст може бути використаний для посіву на живильних середовищах та отримання чистої культури. На підтвердження грибкового захворювання на поверхні живильного середовища його колонії виявляють через 1-2 дні. Цей результат стане підставою для виключення таких захворювань дорослого птаха, як пулороз і туберкульоз.