Аскаридоз свиней – це паразитарне ураження тварин круглими хробаками гельмінтами. Зустрічається воно частіше у поросят віком до півроку, виявляючись різкою втратою ваги та уповільненням зростання молодняку. Іноді захворювання призводить і до загибелі особини. Цю патологію викликають черв'яки-нематоди виду Ascaris suum. Джерелом інфікування аскаридами у свиней служать вже заражені тварини, і навіть деякі комахи і дощові черв'яки. Яйця аскарид потрапляють у шлунково-кишковому тракті з водою, землею чи кормом, а поросята злизують при годівлі з сосків свиноматки. Прояви захворювання у дорослих тварин - це переважно розлади травлення. А ось симптоми ураження аскаридою у поросят залежить від фази захворювання. Для міграційного (гострого) періоду характерні запалення легенів із кашлем та підвищенням температури до 41°С та вище; судоми скрегіт зубами; тремор (тремтіння) м'язів живота та кінцівок; прискорене дихання; висипання на шкірі, блювання і слинотеча. Аскаридоз поросят у кишковій (хронічній) стадії проявляється: проносами чи запорами; різким погіршенням апетиту вираженою втратою маси тіла.


Епізоотологічні дані. Поросята заражаються підсосний період. Найбільш важко хворіє на аскаридоз молодняк у віці 2-6 міс. Дорослі свині заражаються значно рідше (до 15%) через наявність вікового імунітету. На півдні країни у літній період року відзначають зниження через масову загибель яєць аскарид у зовнішньому середовищі під впливом високої температури, низької вологості та інсоляції.


Патогенез. Провідна роль патогенезі аскаридоза належить антигенному впливу продуктів обміну і розпаду мігруючих личинок аскарид на організм свиней.
Воно проявляється у тварин, особливо у поросят-сосунів, нервовими розладами (судоми, парези). Змінюється картина крові. Крім того, личинки аскарид механічно пошкоджують слизову оболонку кишечника, кровоносні капіляри та альвеоли, відкривають ворота інфекції. В організмі неспецифічних господарів (людини) мігруючі личинки свинячої аскариди здатні викликати захворювання під назвою Larva migrans. Імагінальні форми аскарид діють механічно, токсично та трофічно (поглинають поживні речовини господаря).


Клінічні ознаки Прояви захворювання у дорослих тварин - це переважно розлади травлення. А ось симптоми ураження аскаридою у поросят залежить від фази захворювання. Для міграційного (гострого) періоду характерні запалення легенів із кашлем та підвищенням температури до 41°С та вище; судоми скрегіт зубами; тремор (тремтіння) м'язів живота та кінцівок; прискорене дихання; висипання на шкірі, блювання і слинотеча. Аскаридоз поросят у кишковій (хронічній) стадії проявляється: пронос чи запор; різким погіршенням апетиту вираженою втратою маси тіла. Розрізняють легеневу та кишкову форми хвороби. Легенева (початкова) форма захворювання проявляється симптомами бронхопневмонії (кашель, прискорене дихання, підвищення температури тіла) та нервових розладів (судоми, порушення координації). У цей період у фекаліях заражених поросят відсутні яйця збудника, тому ця форма аскаридозу часто залишається не розпізнаною. Кишкова форма характеризується хронічним перебігом та різноманітним клінічним проявом. Паразитують у тонких кишках свиней молоді та статевозрілі аскариди засмучують моторну та секреторну функції органів травлення (пронос часто змінюється запором), викликають перші порушення (підвищена збудливість, скрегіт зубами, судомне скорочення м'язів). Підсвинки, хворі на аскаридоз, відстають у рості, худнуть, іноді навіть гинуть.


Патолого-анатомічні зміни. При розтині трупів свиней у початковій стадії хвороби помітні ознаки гепатиту та пневмонії: плямистий вид легень та печінки. Іноді виявляють закупорку і навіть розрив кишківника, а також жовчної протоки печінки аскаридами.