Артроз у собак - це захворювання суглобів незапальної природи, що характеризується дегенеративно-дистрофічними змінами кісток та хряща, аж до повного його зникнення. Розрізняють два види артрозу суглоба – первинний та вторинний.
Первинний розвивається у старіючих собак: чим старший вік тварини, тим більша ймовірність виникнення у нього цього захворювання. Для організму, схильного до процесів старіння, характерні витончення суглобових хрящів, зменшення вмісту кальцію в кістках, погіршення кровообігу. Цього достатньо, щоб у старого пса розвинувся первинний артроз, жодних додаткових факторів не потрібно.
Вторинний артроз розвивається на тлі відкладення солей кальцію, ерозій та витончення суглобових хрящів, застарілого артриту.
У тварини спостерігаються порушення трофічного регулювання, деструктивні зміни суглобових компонентів.


Симптоми артрозу. На ранній стадії артроз можна діагностувати лише на підставі рентгенівського знімка. Тому фахівці рекомендують робити це кілька разів на рік, особливо, якщо собака літня. Рентген може показати невеликі кісткові розростання, що розташовані по краю суглоба. Загальна симптоматика у артрозу приблизно така сама, як і у артриту:

  • біль у суглобах;
  • набряклість;
  • кульгавість;
  • гучний виразний хрускіт під час руху;
  • малорухливість тварини через хворобливі відчуття при ходьбі.

На другій стадії артрозу настає ослаблення м'язового тонусу. Можна помітити, що хворий собака переступає з лапи на лапу, при цьому чути сильний хрускіт суглобів. Це відбувається через те, що звужується суглобова щілина, а на кістках у місцях сполук утворюються напластування, що мають ознаки остеосклерозу та остеопорозу.


При запущеному артроз часто спостерігається деформація суглобів, остеопороз кісток. При цьому тварина у стані спокою постійно витягує кінцівки. Проведений на даному етапі аналіз крові покаже, що вміст в організмі в цілому і кістках зокрема таких елементів, як каротин, фосфор, кальцій сильно занижено. Тільки фахівець на підставі огляду тварини, клінічної картини та рентгенівського знімка поставить діагноз та призначить відповідне лікування, яке полегшить життя вихованця.


Лікування артрозу. Перше, що слід зробити, це звернутися до ветеринара. Якщо собаці поставлений діагноз «артроз», власник повинен бути підготовлений до того, що лікування буде тривалим, складним і включатиме не лише прийом медикаментів та фізіотерапію, а й дотримання спеціального режиму. Тому перш за все потрібно забезпечити своєму улюбленцю повний спокій, забезпечити його зручною м'якою підстилкою, на якій йому буде комфортно спати та відпочивати. Усі фізичні навантаження на період лікування зводяться до мінімуму. Гуляти з собакою можна і потрібно, інакше у неї може виникнути атрофія м'язів, а для тварини дуже важливий сильний корсет. Однак час прогулянки не повинен бути перевищений. Надмірні навантаження на суглоб можу призвести до повного зносу хряща, а це, своєю чергою, посилить хрускіт і біль. Для тварини дуже важливий міцний м'язовий корсет.


Лікування, як правило, симптоматичне та залежить від форми захворювання. Показано протизапальні нестероїдні препарати (НПЗП). Вони ефективно знімають запалення та больовий синдром. Використовуються у вигляді внутрішньосуглобових ін'єкцій або внутрішньом'язових уколів.
На початковій стадії артрозу можна змащувати опухлий суглоб спиртовим розчином йоду, накладати холодні примочки з сіллю і чергувати їх з компресами, що зігрівають, озокериту і парафіну; робити обгортання з відварів лікарських рослин. Однак ці заходи спрямовані лише на усунення симптомів та не можуть бути заміною повноцінного лікування.


Дуже ефективно для зняття набряків та набряків інфрачервоне випромінювання спеціальних ламп.
Годування собаки має бути скориговано. Меню слід розширити та включити до нього свіже м'ясо, молочні продукти, овочі, обов'язково терту моркву. Дуже корисні варені кістки, щоб пес міг гризти сухожилля та хрящики, а також холодець, заливне, які є по суті домашніми хондропротекторами.
Тварина повинна отримувати всі необхідні вітаміни та мінерали, спрямовані на швидке зростання тканин, підживлення хрящів та синовіальної рідини. Крім цього показані хондропротектори, які сприяють швидкому відновленню суглобових хрящів, роблять хрящі витривалими до фізичних навантажень, підвищують опірність до різноманітних інфекцій.
Якщо медикаментозне лікування не допомагає або артроз колінного суглоба набуває хронічної форми, використовуються хірургічні методи, такі як артродез, остеотомія, протезування (в окремих випадках).


Профілактика артрозу собак. Розумні фізичні навантаження. Активні ігри на вулиці, прогулянки мають тривати більше трьох годин. Вигулювати тварину потрібно частіше.
Збалансоване годування, що включає всі необхідні вітаміни і мікроелементи. Корм повинен бути збагачений білками та вуглеводами, щоб запобігти ослабленню тканин.
Намагатися не допускати травм. Слизький ламінат, паркет або лінолеум нерідко призводять до травмування собаки, тому підлогу в приміщенні бажано застелити килимовим покриттям. Забезпечити вихованцю м'яку підстилку, причому чим більша вага собаки, тим вона має бути м'якшою.