Зазвичай сінаж готують із бобових трав (конюшини, люцерни, еспарцету, віка, горох та ін.), але його можна заготовляти з однорічних та багаторічних злакових трав. Бобові трави слід скошують у фазі «бутонізації», а злакові на початку колосіння.

Технологія заготівлі сінажу в траншеї, як правило, складається з кількох етапів:

 

  • Скошування та плющення (бобових) рослин для прискорення їх висушування;
  • Пров'ялювання, зворушення та згрібання рослин у валки;
  • Подрібнення підв'яленої маси трави з одночасним внесенням консервантів;
  • Укладання отриманої маси в траншеї та її трамбування;
  • Укриття траншеї.


Кошення проводять коли немає роси. При скошуванні важливо встановити висоту зрізу. Для бобових зріз повинен бути між зеленими і жовтими листочками на стеблі. Жовта стерня без листочків - зріз надто низький, зелена густа стерня - зріз надто високий. Як правило, оптимум у межах від 8 до 12 см (злаки 5-7 см). Зазор між вальцями плющилки налаштовуємо відповідно до врожайності. При правильному налаштуванні на рослині має бути 2-3 крапки злому. Формувальник валка налаштовуємо максимально широко, але не ширше колії трактора косарки та ворошилки.


Залежно від погодних умов, за достатньої ширини валка, швидкого просихання маси від ворошення можна відмовитися. В іншому випадку, ворушимо відразу за косаркою (відставання не більше ніж на 2-2,5 валка). Важливо продуктивність комплексу косарок та ворошилок була приблизно однаковою. Завдання ворошилок: рівномірно розкидати і забруднити. Критерії оцінки: відсутність слідів граблів на ґрунті та «пилової бурі» за ворошилкою.


Пров'ялюють масу до вмісту в ній 35-40% сухої речовини (або 65-60% вологи). За більш високої вологості прибирання не починають. пересушені валки залишають на сіно. У сонячну, суху погоду через 3-4 години після скошування маса, як правило, готова до збирання. Перевіряємо вологість прокручуванням, за допомогою висушування на мікрохвильовій печі та ваг або вологоміром.
Якщо вологість пров'яленої маси відповідає нормі, приступають до утворення валків. Вага погонного метра валка має становити 12-16 кг (перевіряється зважуванням підвісними вагами). Менше валок – це гірша якість нарізки та великі витрати палива підбирачем. Більше валок – це висока ймовірність забивання підбирача. При вазі 6-8 кг валки варто здвоювати, 4-5 кг - нудити. За формою валок має бути щільним, збитим з однаковою висотою по всій ширині. Мінімальна висота по краях валка погіршує якість нарізки. Налаштовується форма валка положенням фартуха.


Розмір різання виставляємо завдовжки 35 мм. Контроль якості – постійно. Критерії оцінки: не менше 85% маси з довжиною нарізки 4-5 см, зріз не рваний. Можливі причини погіршення нарізки: неправильно сформований валик, мала швидкість підбирання, затуплені ножі. Консервант вноситься підбирачем. Наприкінці дня звіряємо кількість використаного консерванту та кількість заготовленого сінажу, враховуючи залишок у бочці. При зупинці процесу довше 24 години суміш води з консервантом необхідно вилити.


Траншею також потрібно підготувати для проведення робіт на ній. Звільнити від залишків торішнього корму, вимити. Усі дірки на стінах шпаклюють, а шматки арматури відрізають. Стіни не повинні мати отворів для попадання повітря. Підлога повинна бути рівною з невеликим нахилом, щоб не збиралася дощова вода. Коли яму підготували, стіни починають накривати плівкою - бічна плівка. Плівка повинна звисати в ямі по стіні на висоту 1,5 м, і на таку ж довжину вона повинна лежати з іншого боку стіни. Силосну масу укладають шарами не товщі 10-15 см. Трактори повинні починати трамбувати за 1 годину до першої машини і 1,5 години після останньої, причому зупинки повинні бути не більше 15 хв. Маса техніки для трамбування повинна становити 30-50% від сінажної маси, що надходить до траншеї протягом години. . У разі зупинки силосного процесу довше ніж на 4 години, масу необхідно накрити плівкою, яку зафіксувати заздалегідь підготовленими мішками з піском або щебенем. Після заповнення 60% траншеї її необхідно починати вкривати всіма шарами плівок згідно з процедурою укриття.