Правильне утримання та щоденний догляд за собакою, поряд з годуванням, є основними факторами, які забезпечують здоров'я тварини, зміцнюють її прихильність до господаря та підвищують працездатність.
При утриманні собаки у квартирі, перш за все, необхідно виділити для неї місце. Воно має бути осторонь проходу, де слід покласти підстилку - килимок або половичок. Не рекомендується відводити собаці місце у темних приміщеннях (ванна кімната, комора), у сирих кутах, на протягу, біля печей або біля опалювальних приладів. Розмір підстилки повинен дозволяти собаці витягнутися на ній на всю довжину і почуватися затишно. Підстилка це місце відпочинку, де вона відчуває максимальну безпеку і захищеність. Вона не повинна бути занадто м'якою, інакше вона псуватиме шерсть собаки. Періодично підстилку чистять і струшують. Щоб собаки у квартирі, особливо молоді, не гризли, що потрапило бажано мати спеціальні іграшки.
Собака повинен мати посуд для їжі та пиття, призначений тільки для нього. Биті миски та тарілки для цієї мети не придатні. Тварину привчають до їжі та пиття тільки зі свого посуду, а з чужого їсти заборонено. Посуд повинен бути досить масивним і стійким, щоб собака не міг перекинути її або тягати в зубах. Розміри та форма посуду визначається породою собаки. У собаки завжди має бути вода.
Вигулювання собаки дуже важливе. При малорухливому способі життя знижується опір організму собаки до захворювань, знижується апетит, порушується обмін речовин, собака жиріє. Для виконання природних потреб квартирному собаці в залежності від віку достатньо дві-чотири прогулянки на день на 10-15 хвилин. Вранці найкраще виводити собаку відразу після підйому, а ввечері перед сном. Однак слід пам'ятати, що собака вважає господарем не того хто його годує, а того хто з нею гуляє. Для службових порід прогулянки потрібно поєднувати з роботою собаки. Тварина, з дитинства привчена до вулиці, машин, натовпів людей, спілкуванню з іншими собаками, кішками тощо відчуває себе набагато впевненіше і її нервова система набагато міцніша. Тому одна з двох – трьох прогулянок повинна мати тривалість не менше години – півтори. Для деяких порід собак у холодну пору року для прогулянок використовують спеціальний одяг.
Турбота про зовнішність собаки – виключно прерогатива господаря. Для того щоб не було проблем, потрібно дотримуватись правил догляду за собакою і привчати до них вихованців з раннього віку. Дуже важливо усвідомлювати, що гігієнічні процедури є важливими не тільки для краси, але і для здоров'я тварини. Догляд за шерстю собаки зводиться до двох процедур - миття та розчісування. Для деяких порід собак важлива стрижка та тримінг вовни.
Мити собак необхідно приблизно раз на місяць, незалежно від того, чи є на шерсті видимі ознаки забруднення чи ні. Сучасні ветеринарні лікарі називають дуже вагомі причини для того, щоб проводити лазневі процедури регулярно. Звільняючи шкіру і шерсть тварини від бруду і жиру, що утворилася, ми не тільки позбавляємося від неприємного запаху, але і відкриваємо доступ кисню до шкіри і волосяних фолікулів, що позначається на їх здоров'я найкращим чином. Найважливішою умовою досягнення ефекту від цієї процедури є використання спеціального шампуню, підібраного на кшталт вовни тварини.
Як часто розчісувати шерсть собаці залежить від породи. Гладкошерсті собаки практично не потребують його - лише під час інтенсивної линяння навесні і восени бажано вичісувати відмерлу вовну, щоб потім не збирати її з килимів та меблів. Собаки із середньою довжиною вовни та густим підшерстком, наприклад, німецькі вівчарки чи хаски, потребують інтенсивного вичісування щодня під час линяння і хоча б раз на тиждень у решту часу. А для довгошерстих порід розчісування необхідно зробити щоденною процедурою. Для розчісування застосовують спеціальні щітки.
Догляд за вухами та очима також сильно залежить від породи тварини. Очі собак з короткою мордою або з довгим чубчиком необхідно протирати спеціальним лосьйоном щодня. Догляд за стоячими вухами проводять раз на місяць спеціальними вологими серветками, а вислоухим вихованцями як мінімум раз на тиждень.
Для стрижки кігтів собаці найкраще використовувати спеціальний кігтерез, що має обмежувач для регулювання довжини частини кігтя, що зрізається.