Порядок відбору та доставки проб
Відбір проб сироваток крові та патологічного матеріалу від усіх категорій птиці здійснює ветеринарний спеціаліст, який має спеціальну підготовку.

Відбір проб сироваток крові.
У птахів кров отримують зі шкірного розрізу на гребені або беруть з V. cutanea ulnaris або a. brachialis. Для цього на внутрішній стороні крила, над ліктьовим зчленуванням видаляють кілька пір'я і злегка надрізають посуд скальпелем або маленькими ножицями. Кров у гусей беруть із крилової вени. Вона розташована з внутрішньої сторони крила і йде вздовж плечової кістки. Вона добре помітна, оскільки є найбільшою судиною у цій галузі. При фіксації птаха тримають жорстко за ноги, загортаючи голову за одне крило і відтягують інше крило. Місце взяття крові ближче до ліктьового суглоба, очищається від пуху, шкіру дезінфікують спиртом, і проколюють вену, направляючи голку вздовж вени зрізом нагору. Кров легко стікає. Місце уколу тампонується. Недоліком цього методу може бути сильна кровотеча, яку буває важко зупинити, особливо при високій навколишній температурі. В області плеча, у місці розташування вени, підшкірна клітковина досить пухка, що сприяє легкому розвитку гематом.
Відбір проб крові у птахів здійснюється відповідно до плану моніторингу, взяття проб крові у хворого або підозрюваного у зараженні птиці проводять з дотриманням вимог безпеки. Транспортування проб сироваток крові до лабораторії здійснюється у скляних чи пластикових пробірках, закритих кришками (пробками). Пробірки маркуються. У супровідному документі вказується: вид та вік птиці, найменування підприємства та адреса (ПІБ власника, адреса), кількість проб, дата відбору проб.

Відбір проб патологічного та біологічного матеріалів.
Відбір проб патматеріалу: головний мозок, легені, трахея, селезінка, ділянки кишківника, нирки, серце. Від кожного стада птиці відбирають для досліджень 5 - 10 трупів, або патматеріал від 5 - 10 трупів, клоакальні та/або трахеальні змив від 10 - 15 голів (змив від 5 голів можна об'єднувати в одну пробу), 1 пробу посліду від стада. Пробу посліду відбирають: приблизно, по 1 г посліду з 60 точок пташника (вигулу або вольєру), вибраних по діагоналі хрест на хрест.
Доставку трупів птахів та відібраних проб патматеріалу (органів, тканин) у лабораторії здійснюють у найкоротші терміни, у вологонепроникній тарі герметично упакованій. При доставці проб протягом 24 годин відібрані органи та тканини поміщають у пластикові контейнери, герметичні целофанові пакети, упаковують у широкогорлі термоси (не б'ються) із сухим льодом або холодоелементами.
Якщо доставка зразків триває понад 24 години, вони охолоджуються і доставляються на льоду (можна використовувати хладелементи). Зберігання суспензій з органів можливе до 4 днів за 4 °С.
Зразки фекалій рекомендується зберігати та здійснювати їхню доставку при 4 °С. Клоакальні та трахеальні змив можна доставляти в сухому вигляді або в транспортних середовищах.
Відбір проб біоматеріалу (трахеальні та клоакальні змиви, послід) здійснюється з метою моніторингових досліджень про клінічно здорову птицю, птицю підозрювану в зараженні вірусом грипу, та здійснюється аналогічно до відбору проб сироваток крові. Проби сироватки крові та патматеріал направляють навмисним із супровідним листом у ветлабораторії.