Закупорка стравоходу (obstructio oesophagi) - часткове або повне закриття просвіту стравоходу предметами або кормовими масами.
Найчастіше причиною закупорки стравоходу є різке відлучення цуценят від матері та переведення їх на звичайне годування. У дорослих кішок і собак захворювання виникає при жадібному поїданні кісток, хрящів, сухожиль і т.д.
Сторона, що застрягла в стравоході, обумовлює судомне скорочення його стінки і травмує слизову. Кормові маси вище місця застосування розтягують стінку стравоходу, що супроводжується антиперистальтичними рухами останнього та больовими відчуттями. Кормові маси, що накопичилися, а також обтуруючий предмет чинять тиск на кровоносні судини і нерви, що проходять тут, на трахею, бронхи, що обумовлює порушення функції останніх.
На місці впровадженого стороннього тіла утворюється запальний набряк, при тривалому перебігу хвороби відзначається некроз стінок стравоходу. Іноді виявляють розрив стравоходу.
Тварини збуджені, мають переляканий вигляд, з рота випливає багато слини. Іноді відзначаються напади ядухи, кашель. Постійно проявляються позиви до блювання, часті ковтальні рухи. При пальпації вдається промацати сторонній предмет, якщо закупорка відбулася в шийній частині стравоходу.
Діагноз ставлять виходячи з клінічних симптомів. У сумнівних випадках вдаються до зондування та рентгеноскопії.
У диференціальному відношенні слід, перш за все, виключити сказ, при якому відсутні ковтальні та антиперистальтичні рухи, відзначається параліч нижньої щелепи, а надалі параліч задніх кінцівок.
Прогноз залежить від локалізації, величини та форми обтуруючого предмета. При впровадженні останнього гострим краєм у стінку стравоходу прогноз найчастіше несприятливий.