Закупорка книжки (Obstructio omasi) хвороба худоби при якій у книжці накопичуються та ущільнюються кормові маси, викликаючи повну або часткову її непрохідністю.
Етіологія. Причиною захворювання може бути тривале годування раціонами, що містять грубу клітковину при недостатній їхній вологості, особливо при обмеженому доступі до питної води. Сприяють розвитку хвороби недолік у раціоні вітамінів та мінеральних речовин, гіпотонія та атонія рубця, отруєння.
Патогенез. Внаслідок порушень скорочень книги надходять кормові маси заповнює всі листочки в книзі, приводячи в результаті до її закупорки. Порушується кровообіг у книзі, з'являється запалення книжки з наступним некрозом її листків. Надалі відбувається порушення моторики всіх відділів передшлунків, у тимусі розвиваються гнильні процеси внаслідок яких утворюються токсини. При розтині: книжка збільшена в обсязі, ущільнена, іноді твердої консистенції, у міжлисткових нішах кормові маси щільні, висохлі, окремі листки книжки запалені, місцями некротизовані.
Симптоми. Тварина пригнічена, немає апетиту, жуйка та відрижка ослаблені або відсутні. Калові маси щільні. У важких випадках виникає некрозу книжки. Тварина стогне. Спостерігається серцево-судинна та дихальна недостатність.
Діагноз ставлять на підставі симптомів та патологоанатомічного дослідження.