Флегмона віночка ВРХ - гнійне або гнійно-гнильне запалення підшкірного шару віночка. Підшкірний шар віночка зовні закритий основою шкіри віночка та роговою капсулою, тому за флегмону віночка часто приймають запалення основи шкіри віночка (короніт) або флегмону підшкірної клітковини волосистих ділянок над роговим черевиком.
Етіологія. Флегмона віночка розвивається як ускладнення забитих місць і забій ран в області віночка і як вторинне явище при підодерматитах і гнійних артритах копитного суглоба.
Симптоми. У тварини відзначається кульгавість кінцівки, що спирається. Загальна температура може бути в межах верхньої межі норми. Частішають пульс та дихання. Тварина багато лежить. При підйомі робить короткі маятникоподібні рухи. Над роговим черевиком відзначається хвороблива припухлість. Як наслідок флегмони розвивається запалення основи шкіри віночка зі значним відшаруванням рогу. Абсцеси, що утворилися, часто не розкриваються, а навколо них відбувається розростання сполучної тканини.
Діагностика Діагноз ставлять на підставі клінічних ознак, але слід проводити і диференціальний діагноз від запалення копитного суглоба.
 

Флегмоною м'якушу називається дифузне гнійне запалення колагенових та еластичних сполучнотканинних волокон м'якуша.
Причини. Це захворювання часто виникає внаслідок колотих інфікованих ран, а також при переході гнійного запалення з навколишніх тканин (глибокі підодерматити, захрящова флегмона, гниття стрілки та ін.).
У парнокопитних тварин часто флегмона м'якуша виникає одночасно з флегмоною в області віночка та склепіння міжпальцевої щілини.
Патогенез. На початку захворювання, внаслідок дифузної клітинної інфільтрації, підшкірний шар м'якуша збільшується в об'ємі у 2 рази та більше. Потім у цьому шарі з'являються окремі гнійники, які згодом зливаються між собою та утворюють більші гнійні осередки, оточені грануляціями. Гнійні вогнища розкриваються назовні в міжм'якушній ямці, на межі рогового шару м'якуші та волосистої шкіри або в частині п'яти віночка на рівні заворотних кутів.
У великої рогатої худоби флегмона м'якішу частіше набуває некротичного характеру з переважанням гнійно-гнильного розпаду тканин. За такої форми флегмони утворюються виразки біля заднього краю подушки м'якуша. Гнійно-гнильна флегмона м'якішу часто ускладнюється некрозом сухожилля глибокого згинача пальця, запаленням човникової бурси та гнійним воєпаленням сухожильного піхви пальців (нижнього випинання), яке досягає верхньої межі м'якуша.
Клінічні ознаки. Однією з перших ознак флегмони м'якуша є сильна кульгавість, Тварина спирається лише зачіпною частиною копита, а під час руху прискореним кроком утримує уражену кінцівку на вазі. Зазначаються пригнічення, втрата апетиту, підвищення загальної температури тіла.
В області м'якішу на початку захворювання виявляють гарячу, напружену, хворобливу припухлість, яка іноді поширюється вище на колію (рис. 59), а у коней, крім того, і на міжм'яку ямку. У наступні дні з'являється флюктуюча ділянка, після розтину якої утворюється нориць з каналом, що глибоко йде. З нориці спочатку виділяється рідкий, а потім густіший сіро-жовтий гній. Після розтину гнійного вогнища відразу поліпшується загальний стан тварини і зменшується кульгавість.

Гнійно-некротичні язви - це поверхневі дефекти шкіри та підшкірної клітковини, що виникають внаслідок глибоких нервно-дистрофічних розладів, що є наслідком різних причин екзогенного та ендогенного характеру. У великої рогатої худоби найчастіше уражається шкіра склепіння міжкопитцевої щілини, іноді запальний процес локалізується на дорсальній поверхні виночка у місці розташування розгинального відростка копитцевої кістки. Запальний процес може поширюватись на волярну поверхню пальця. Нерідко гнійно-некротичним виразкам передує так званий «мокрець» (дерматит), який часто спостерігають при жомовому та бардяному відгодівлі бугаїв. Дуже часто хвороба реєструється у корів у весняний період. Це найпоширеніші захворювання дистальної ділянки кінцівки, що часто ускладнюються підодерматитами, артритами та іншими ураженнями тканин, що глибше лежать.
Патогенез. При стійловому утриманні на шкіру пальців довго впливають лужне виробниче середовище, вогкість та аміачні сполуки. При цьому вилуговується, мацерує та розпушується рогова куля, особливо шкіра склепіння міжкопітцевої щілини, а також виночка та м'якуш. Сприяє процесу недолік у кормах речовин, що стимулюють процес кератизації (сірковмісних амінокислот, вітамінів A, D, Е та ін., окремих макро- та мікроелементів), відсутність у цій зоні захисних пристосувань — сальних залоз. Крім того, до кінця стійлового періоду, толщина рогової кулі епідермісу шкіри склепіння міжкопитцевої щілини зменшується у 2 рази. На цьому тлі в розпушеній кулі епідермісу за рахунок натягу шкіри склепіння міжкопітцевої щілини при обтяженні кінцівки під час пересування тварин виникають мікротравми. Вони проникає мікрофлора з довкілля (коки, стрептококки, кишкова паличка та ін.) і викликає гнійно-некротичний чи гнильний розпад шкіри. При хронічному перебігу гнійно-некротичний процес поширюється на глибше лежачі тканини і може перейти на плантарну (волярну) поверхню, нерідко досягаючи рівня рудиментарних копітець. Умови для утворення фібринотканевого струпа відсутні через постійну травматизацію та мацерацію.
Клінічні ознаки. Хворі тварини більше лежать, насилу встають, відзначається кульгавість кінцівки, що спирається. Загальна температура нормальна, місцева – підвищена. Найчастіше уражається одна тазова кінцівка, рідше за обидві. Поверхня виразки мокнуча, брудно-сірого кольору, краї шкіри стовщені. Поверхня виразки легко кровоточити.
Прогноз.При правильному та своєчасному лікуванні прогноз сприятливий. У разі відсутності лікування язви гоїтися медленно, що насамперед пов'язано з повільним самоочищенням язви від некротизованих тканин, постійною мацерацією, порушенням епітелізації та відсутністю належної хірургічної обробки.


Міжпальцева флегмона у корів — флегмона жирової клітковини, що знаходиться над склепінням міжкопитцевої щілини.
Етіологія. Зазвичай такі флегмони розвиваються при інфікуванні глибоких колотих ран з боку міжпальцевої щілини різними предметами. Шкірна рана при таких ушкодженнях швидко закривається, у міжпальцевій клітковині розвиваються збудники інфекції, що зумовлюють запальний процес. Міжпальцеві флегмони можуть також утворюватися за продовженням області м'якушу або міжпальцевої шкірної складки при виникненні там гнійно-некротичних язв.
Симптоми. Відзначається болісне, без різко виражених між припуханням міжпальцевих тканин. Консистенція припухлості зазвичай щільна, трохи підвищується місцева температура. Непігментована шкіра почервоніла, не зміщується. Ясно виражено розширення міжкопитцевої щілини, пальці розставлені, при спробі їхнього зближення тварина болісно реагує. Спостерігається кульгавість кінцівки, що спирається. Іноді формується абсцес над передньою ділянкою склепіння міжпальцевої щілини, хоча мимовільного розтину таких абсцесів майже немає. По колу надалі розростається фіброзна тканина. У ряді випадків міжпальцева флегмона ускладнюється параартикулярною флегмоною вінцевого суглоба. Надалі всі тканини зростаються в єдиний конгломерат.
Діагностика. При постановці діагнозу слід враховувати, що розширення міжпальцевої щілини може бути при параартикулярних флегмонах та артритах копітцевого суглоба, проте при цих хворобах є інші характерні для них ознаки.

Ламініт. Назва хвороби походить від латинського слова lamina - платівка. Це дифузне асептичне запалення основи шкіри копита починається у її стінній частині, представленій листочками.
Етіологія. Розвиток захворювання пов'язаний з кормовою або післяпологовою інтоксикацією організму. Причинами його виникнення можуть бути різкий перехід зі бідного на білкове харчування; згодовування великої кількості концентратів при нестачі в раціоні грубих кормів, післяпологова інтоксикація при субінволюції матки, затриманні посліду, ендометритах. Особливо небезпечні в цьому відношенні запліснявілі концентровані корми. У овець описані випадки масового захворювання після випасу по отаві люцерни, конюшини.
Клінічні ознаки. Найчастіше уражаються тазові кінцівки. Послаблюючи болючість у зачіпній частині копитця, тварини виставляють тазові кінцівки вперед, під живіт, а грудні, максимально навантажуючи, відводять назад. Уражені тварини стоять, вигнувши спину, намагаються більше лежати, встають насилу, пересуваючись, роблять укорочені кроки, що насіння. На непігментованій шкірі можна помітити гіперемію на віночку ураженого копитця, при невеликому підвищенні місцевої температури та посиленні пульсації пальцевих артерій. Дещо підвищується температура тіла, частішає пульс. Коли (у поодиноких випадках) уражаються всі чотири кінцівки, тварини змушені лежати. Гострий перебіг хвороби триває 6-8 днів.
Якщо причина, що викликала ламініт, діє тривало або повторюється, захворювання приймає хронічний перебіг. При цьому кістка третьої фаланги, внаслідок ослаблення зв'язку між сполучно-тканинними та роговими листочками та натягу сухожилля глибокого згинача пальця, дещо зміщується в роговому черевику: її гостра зачіпна частина відходить назад, а розгинальний відросток зміщується вперед. Кістка тисне на основу шкіри віночка, згинаючи її сосочки. Рогава копитна стінка, що росте від них, стає нерівною, кільчастою. Вище віночка м'які тканини провисають, формуючи жолоб, що напівкільцем охоплює другу фалангу. Біла лінія у зачіпній частині помітно розширюється. Порушується рогоосвітня функція основи шкіри копита: швидкість зростання рогу дещо збільшується, але погіршується його якість. Ріг стає менш міцним, легко перезволожується та загниває або, навпаки, швидко висихає, тріскається. Усе це веде до деформації копитця.
Прогноз. При гострому перебігу захворювання прогноз сприятливий; при хронічній течії лікування малоефективне.