Захворювання, яке викликається круглими гельмінтами сімейства Trichinellidae як у стадії імаго, так і личинок. Паразитують дорослі гельмінти (імаго) у порожнині та стінках тонкого кишечника, а личинки – у скелетній мускулатурі.
Патогенність гельмінтів полягає в тому, що вони викликають ентерити та міозити (ураження мускулатури), розвиваються аллерготоксикози.
Збудник. Трихінели – дрібні нематоди. У тварин та птахів паразитують Trichnella spiralis та Т. pseudospiralis. Самка вдвічі більша за самця - довжиною 3-4 мм при ширині 0,14 мм. У самця на задньому кінці тіла (позаду клоаки) розташовуються дві пари сосочків. Личинки довжиною 0,08-1,2 мм та шириною 0,006 мм. Трихінельоз собак поширений повсюдно.
Зараження. Собаки заражаються, поїдаючи м'ясо, уражене личинами трихінели (свинину, ведмежатину; щурів та інших гризунів тощо). Далі в тонкому відділі кишечника тваринного трихінели запліднюються, після чого самці гинуть, а самки впроваджуються в товщу слизової оболонки кишечника і продукують від 1500 до 10000 личинок.
Личинки зі струмом крові розносяться по всьому організму тварини, у тому числі і в поперечно-смугасту мускулатуру. Згодом у мелокалізації личинки спіралеподібно згортаються і досягають інвазійної стадії за 17 діб. Через 21-28 діб навколо личинок утворюється лимоноподібна капсула і далі вони зберігають життєздатність довгі місяці та роки, наприклад у людини – до 25 років.
До трихінельозу сприйнятливі: собаки, свині, щури, кабани, яки, шакали, борсуки, горностаї, лисиці, кішки, ведмеді, їжаки, кури навіть травоїдні тварини та людина. Тому трупи багатьох тварин можуть бути джерелом зараження собак. Серед м'ясоїдних тварин поширенню інвазії сприяє канібалізм.
Симптоми. Трихінельоз - тяжке захворювання собак, коли одночасно уражаються кишечник, судинна система та скелетна мускулатура, аж до лізису міофібрил та гомогенізації сарколазму.
Залежно від стадії розвитку гельмінта розрізняють кишкову та м'язову форми трихінельозу. Симптоми хвороби виявляються на 3-5 добу після зараження: Підвищується температура тіла, відзначається пронос, різке зниження апетиту та схуднення тварини. Реєструють болючість м'язів, тремтіння та порушення координації рухів.
Діагноз на трихінельоз ставлять комплексно з урахуванням добробуту зони захворювання, симптомів хвороби та лабораторних досліджень. За життя тварин можна також використовувати реакції мікропреципітації.
Після загибелі тварини досліджують м'язи з ніжок діафрагми, для чого готують ножицями 24 зрізу завбільшки з вівсяне зерно. Зрізи розміщують на компресорії і роздавлюють повністю, після чого мікроскопують під малим збільшенням мікроскопа.